| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Ile czasu pracodawca ma na wypowiedzenie od wystąpienia jego przyczyny?

Ile czasu pracodawca ma na wypowiedzenie od wystąpienia jego przyczyny?

Wypowiedzenie umowy o pracę to zwykły tryb jej rozwiązania. Prawo pracy nie wskazuje jednak, ile czasu od zaistnienia przyczyny wypowiedzenia  pracodawca ma na jego dokonanie. W odniesieniu do tego zagadnienia wypowiedział się nawet Sąd Najwyższy.

Pracodawca może jednostronnie rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia. Rozwiązanie z zachowaniem okresu wypowiedzenia jest zwykłym trybem zakończenia stosunku pracy (por. art. 30 i nast. k.p.). Dotyczy każdej umowy o pracę, w odniesieniu do której przepisy kodeksu pracy dopuszczają możliwość takiego wcześniejszego jej zakończenia (umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony, na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, gdy strony tak postanowią, na okres próbny oraz na czas zastępstwa pracownika). Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę niezależnie od tego, czy pracownikowi można przypisać winę czy nie. Może to zatem nastąpić z różnych przyczyn – dotyczących pracownika lub od niego niezależnych.

Zobacz również: Likwidacja stanowiska jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Ważne, by pracodawca dochował minimalnych wymogów. Kodeks pracy wskazuje w tym zakresie na obowiązek złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu w formie pisemnej, pouczenie pracownika o prawie odwołania do sądu pracy, a w przypadku umów o pracę na czas nieokreślony dodatkowo wskazania pracownikowi przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie.

Jak długo pracodawca może poczekać z wypowiedzeniem?

Jednocześnie kodeks pracy nie zawiera żadnej regulacji, która mówiłaby o tym, w jakim czasie od zaistnienia przyczyny wypowiedzenia pracodawca jest uprawniony do złożenia pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu. W przypadku zwolnienia w tzw. trybie dyscyplinarnym (z winy pracownika), o którym mowa w art. 52 k.p., przepis wyraźnie stanowi, że rozwiązanie umowy nie może nastąpić później niż po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie.  Czy w takim razie pracodawca nie jest ograniczony czasowo i może skutecznie dokonać wypowiedzenia umowy o pracę niezależnie od okresu, jaki upłynął od wystąpienia przyczyny, z powodu której zamierza wypowiedzieć pracownikowi umowę?

Polecamy także: Skuteczne doręczenie wypowiedzenia

Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć negatywnie. Mimo że nie da się określić sztywnych ram czasowych i wskazać konkretnego terminu (jak przywołany dla przykładu 1-miesięczny), po upływie którego pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć umowy, to jednak orzecznictwo wyraźnie wskazuje, że takie ograniczenia istnieją. Są to co prawda ogólne wskazówki, które należy zastosować przy uwzględnieniu okoliczności faktycznych danego przypadku, niemniej jednak sugerują, że pracodawca nie ma w tym zakresie pełnej swobody i nie powinien nadmiernie zwlekać ze złożeniem pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu.

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 18.06.2014

Autor:

radca prawny w Kancelarii GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pracownik i pracodawca. /fot. Fotolia
Pracownik i pracodawca. /fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK