REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Delegowanie pracowników - nowe przepisy

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia
branżowa organizacja pracodawców
Pracownicy delegowani. /Fot. Fotolia
Pracownicy delegowani. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług stanowi przedmiot prac nad zmianami w Unii Europejskiej. Czego będą dotyczyły nowe przepisy?

Nowe przepisy o pracownikach delegowanych

Goście spotkania zorganizowanego przez SAZ i SAO przedstawiają informacje i opinie na temat przyjętej przez Parlament Europejski w dniu 16 kwietnia dyrektywy w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Czy przyjęcie dyrektywy wdrożeniowej rzeczywiście jest sukcesem? Co w praktyce oznaczają wprowadzane przez nią rozwiązania prawne? Jakie będą konsekwencje implementacji dyrektywy przez Państwa Członkowskie Unii Europejskiej?

Autopromocja

Zobacz również serwis: Praca tymczasowa

Pracownicy delegowani w liczbach

Każdego roku ok. 10 mln obywateli korzysta w Unii Europejskiej ze swobody przepływu osób. Spośród tych 10 mln, 1 mln stanowią pracownicy delegowani. Z Polski delegowanych jest rocznie najwięcej, bo ok. 230 tys. osób, ale aż 70% delegowanych to mieszkańcy państw starej Unii. Dla przykładu: Niemcy delegują 180 tys. osób rocznie, a Francja – 200 tys. osób. Główne państwa przyjmujące pracowników delegowanych to Niemcy – 220 tys. osób, Francja – 150 tys. i Belgia – ok. 115 tys. pracowników. Pracownicy są delegowani przede wszystkim do sektorów budownictwa, rolnictwa i transportu.

Ochrona praw pracowników delegowanych

Przyjęta 16 kwietnia br. przez Parlament Europejski dyrektywa wdrożeniowa ma służyć ochronie praw pracowników delegowanych, a równocześnie zapewnić przedsiębiorcom jasność prawa w celu ułatwienia im funkcjonowania na wspólnym rynku Unii Europejskiej – informuje europosłanka Danuta Jazłowiecka. Dyrektywa zawiera szereg przepisów, których celem jest umożliwienie przedsiębiorcom i pracownikom łatwego dostępu do informacji na temat warunków delegowania w różnych krajach UE. Dyrektywa wzmacnia współpracę i wymianę informacji miedzy państwami członkowskimi. Kluczowe dla przedsiębiorców przepisy znajdują się w art. 4 i 9 dyrektywy. Art. 4 określa elementy służące potwierdzeniu legalności delegowania, a art. 9 – wymogi administracyjne i środki kontrolne stosowane przez państwa członkowskie.

Polecamy także: Nowe przepisy dotyczące pracowników delegowanych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwiększenie biurokracji

W ocenie prawnika Michała Jaworskiego kryteria aktualnie obowiązujące oraz wskazane w art. 4 dyrektywy nie różnią się od siebie zasadniczo, a wskazane w art. 9 częściowo już obowiązują np. w Niemczech. Wdrożenie wszystkich wymogów (obowiązkowe tłumaczenia, konieczność przechowywania dokumentów, nakaz dokonywania szczegółowego zgłaszania pracowników delegowanych, konieczność wskazania osoby do kontaktu) przyczyni się w jego opinii jedynie do zwiększenia biurokracji.


Dodatkowe środki kontrolne

Przedsiębiorców niepokoi zapis w art. 9, który umożliwia państwom członkowskim wprowadzanie dodatkowych środków kontrolnych, które muszą być „uzasadnione i proporcjonalne”. W ostatecznym tekście dyrektywy nie znalazł się przymiotnik „niedyskryminujące”, co w praktyce oznacza, że firmy krajowe mogą – zgodnie z prawem – prowadzić działalność na warunkach preferencyjnych w porównaniu z firmami delegującymi pracowników do danego kraju. Agnieszka Wołoszyn, dyrektor Departamentu Prawa Pracy w MPiPS poinformowała, że brak słowa „niedyskryminujące” jest konsekwencją dotychczasowego orzecznictwa ETS.

Tryb przyspieszony

Przykład Niemiec i projekt przepisów o płacy minimalnej, który rząd RFN przyjął 2 kwietnia br. pokazuje, że państwa członkowskie w trybie przyspieszonym wdrożą przepisy dyrektywy dotyczące środków kontrolnych i wymogów administracyjnych. 

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

REKLAMA

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA