| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Skuteczne doręczenie wypowiedzenia

Skuteczne doręczenie wypowiedzenia

O skuteczności doręczenia każdego oświadczenia woli, np. wypowiedzenia umowy o pracę decyduje to, czy jego adresat miał faktyczną i skuteczną możliwość zaznajomienia się z jego treścią.

W tej sytuacji dniem odebrania oświadczenia drugiej strony jest dzień odebrania awizowanego listu na poczcie, albo dzień w którym upływa ostateczny termin odbioru wskazany w awizo (przyjęcie fikcji prawnej skutecznego doręczenia w przypadku faktycznego nieotrzymania listu). Oczywiście i w tych sytuacjach adresat może powoływać się np. na działanie siły wyższej o ile tylko jest w stanie udowodnić, że nie miał możliwości podjęcia wymaganych kroków.

Polecamy serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Forma pisemna czy elektroniczna?

Kodeks pracy stanowi, iż rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem powinno mieć miejsce w formie pisemnej. Podstawową różnicą między reżimem prawa pracy a reżimem cywilistycznym stanowi wachlarz skutków niedopełnienia wymaganej formy.

W przypadku oświadczeń cywilistycznych mamy do czynienia z nieważnością czynności prawnej (względnie – przy zastrzeżeniu formy pisemnej dla celów dowodowych - niedopuszczalnością przeprowadzania dowodu na daną okoliczność ze źródeł innych niż pisane, np. z zeznań świadków). W prawie pracy niedochowanie wymaganej formy stanowić będzie niedopełnienie przepisów o rozwiązywaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem (pociągające za sobą, np. odpowiednie roszczenia pracownika).

Z powyższego wynika, iż w tej sytuacji nie jest dopuszczalne powołanie się na skuteczność wypowiedzenia w przypadku przesłania stosownej informacji pracownikowi np. drogą mailową czy przez wiadomość sms.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK