| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Likwidacja stanowiska jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Likwidacja stanowiska jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Likwidacja stanowiska pracy jest jedną z przyczyn uzasadniających wcześniejsze wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę. Istnieje szereg wymogów jakie pracodawca musi spełnić, by wypowiedzenie umowy o pracę można było uznać za dopuszczalne.

Likwidacja stanowiska pracy związana jest z przeprowadzaniem zmian organizacyjnych lub też z pogorszeniem sytuacji finansowej pracodawcy, których skutkiem jest powzięcie decyzji o zmniejszeniu zatrudnienia w zakładzie pracy. Jeżeli ma ona miejsce w małych zakładach pracy, w których zatrudnionych jest nie więcej niż 20 pracowników stosowane są odpowiednio przepisy prawa pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę

Skuteczność wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę uzależniona jest od istnienia rzeczywistej przyczyny w chwili dokonania wypowiedzenia. Oznacza to, że zmiany organizacyjne i złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy musi nastąpić w zbieżnym czasie, a jeśli nastąpi później określone może zostać jako nieuzasadnione. Istotne jest zatem, by faktyczna likwidacja stanowiska pracy nastąpiła w czasie nieodległym od dokonania wypowiedzenia umowy.

Zobacz także: Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę

Pozorność przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę

Niedopuszczalna jest pozorność likwidacji stanowiska pracy oznaczająca, że w miejsce określonego stanowiska pracy powstaje nowe, nie różniące się znacznie pod względem warunków zatrudnienia, czy zapisów umowy o pracę. Pozorność uprawnia pracownika do wystąpieniem do sądu pracy z roszczeniem o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne.

Z pozornością nie mamy do czynienia w przypadku rozdzielenia obowiązków pracowniczych na innych zatrudnionych zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i innych umów cywilnoprawnych.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku ewentualnego sporu sąd pracy nie ocenia zasadności likwidacji stanowiska pracy, a jedynie jego rzeczywistość i brak pozorności, której orzeczenie uprawnia do stwierdzenia bezskuteczności wypowiedzenia i domagania się przywrócenia do pracy.

Zobacz koniecznie: Wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego prawidłowość likwidacji zależy także od właściwego wyboru oraz zastosowania kryteriów doboru pracowników do zwolnienia. Uzależniona jest od spełnienia wszelkich wymogów formalnych co do formy oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Problematyczna staje się jednak ocena prawidłowości likwidacji jednego lub kilku spośród większej liczby stanowisk , a w konsekwencji wybór pracowników, z którymi zostanie zakończony stosunek pracy co stało się przedmiotem orzeczenia Sądy Najwyższego z dnia 3 listopada 2010 roku (sygn. akt I PK 93/10)

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy

Oświadczenie umowy o pracę powinno wskazywać na przyczynę generalną wskazującą na powód zmuszający pracodawcę do likwidacji stanowiska pracy. Podanie przyczyny powinno nawiązywać do zastosowanego kryterium doboru pracowników do zwolnienia wskazując jednocześnie czym wywołany i usprawiedliwiony jest ten wybór. Warto zwrócić uwagę, że okoliczności te nie mogą być wskazane nazbyt ogólnikowo.

Oczywiście powinno w sposób niebudzący wątpliwości wskazywać stanowisko, którego dotyczy, ta aby umożliwiać stwierdzenie przyczyny wypowiedzenie w toku postępowania dowodowego. Co zostało potwierdzone wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 grudnia 2005 roku (sygn. akt II PK 103/05).

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »