| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zostały określone wprost w przepisach kodeksu pracy. Pracodawca i pracownik w określonych przypadkach mają możliwość wydłużenia okresu wypowiedzenia w umowie o pracę.

Przepisy kodeksu pracy określają okresy wypowiedzenia poszczególnych rodzajów umów o pracę. Wynoszą one odpowiednio dwa tygodnie (w przypadku umowy o pracę na czas określony zawartej na dłużej niż 6 miesięcy i umowy na czas nieokreślony w odniesieniu do pracownika zatrudnionego krócej niż 6 miesięcy), jeden miesiąc i trzy miesiące (jeżeli pracownik jest zatrudniony w ramach umowy na czas nieoznaczony, a jego staż wynosi co najmniej odpowiednio 6 miesięcy albo 3 lata). Ponadto, ustawa przewiduje krótsze okresy wypowiedzenia umów o pracę na okres próbny i tzw. umów na zastępstwo.

Kształtowanie okresów wypowiedzenia w umowie o pracę

Możliwość i okres wypowiedzenia danej umowy wynika wprost z przepisu ustawy. Bez znaczenia zatem pozostaje w tym zakresie odmienne zastrzeżenie stron zawarte w umowie o pracę. Wyjątek stanowi jedynie umowa o pracę na czas określony, która z założenia rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki została zawarta, a nie wskutek jej wcześniejszego wypowiedzenia. Stąd też w przypadku tej umowy dopiero wprowadzenie klauzuli o wypowiedzeniu daje taką możliwość. Ustawowe okresy wypowiedzenia są określone w dniach, tygodniach i miesiącach. Nie oznacza to jednak, że strony nie mogą ich przedłużyć w umowie o pracę. Wprost taką możliwość przewiduje art. 36 § 5 k.p. jedynie w odniesieniu do pracowników zatrudnionych na stanowiskach związanych z odpowiedzialnością materialną za mienie powierzone, kiedy to okres wypowiedzenia można wydłużyć do jednego miesiąca z dwóch tygodni (gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż sześć miesięcy) albo do trzech miesięcy z dwóch (gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej sześć miesięcy).

Zobacz także: Niesłuszne lub niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę - uprawnienia pracownika

Wcześniejsze stanowisko Sądu Najwyższego było w tym zakresie dość kategoryczne, uznając ustawowe okresy wypowiedzenia za sztywne i wskazując, że nie były to terminy minimalne (por. wyroki z 23.03.1978 r., I PRN 24/78 i z 30.07.1981 r., I PR 63/81). Aktualnie, dopuszcza się jednak możliwość wprowadzenia przez strony dłuższych okresów wypowiedzenia, nawet sześcio- czy dwunastomiesięcznych (por. wyroki Sądu Najwyższego z 16.11.2004 r., I PK 36/04 i 2.10.2003 r., I PK 416/02). Modyfikacja kodeksowych rozwiązań wymaga jednak, jak w każdym tego typu przypadku, dodatkowej analizy, zwłaszcza w razie ewentualnego sporu stron za tym tle.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »