| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy - zgoda pracownika

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy - zgoda pracownika

Pracodawca może jednostronnie zmieniać warunki zatrudnienia pracowników poprzez tak zwane wypowiedzenie zmieniające. Kiedy i w jaki sposób pracownik może wyrazić zgodę na zaproponowane mu w wypowiedzeniu zmieniającym nowe warunki pracy i płacy?

Michał Tomasiak - Aplikant radcowski

Pracodawca nie może jednostronnie zmieniać warunków zatrudnienia pracowników. Co do zasady, ich modyfikacja (bez definitywnego rozwiązania stosunku pracy) wymaga przedłożenia pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego i uzyskania jego zgody na zaproponowane mu nowe warunki pracy i płacy.

Przyjmuje się, że na złożenie oświadczenia o przyjęciu bądź odmowie przyjęcia nowych warunków pracy lub płacy pracownik ma czas do połowy przysługującego mu okresu wypowiedzenia (zastosowanie mają tu przepisy dotyczące wypowiedzenia samej umowy o pracę) i może to uczynić w dowolnej formie – ustnie bądź pisemnie. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży żadnego oświadczenia, to należy uznać, że wyraził zgodę na nowe warunki w sposób milczący.

Zobacz również: Świadectwo pracy w aktach osobowych pracownika

Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w sprawie wyżej omówionych terminów. Jeśli takiego pouczenia brak, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

Warto zwrócić uwagę, że godnie z wyrokiem SN z dnia 22 lipca 1998 r. (I PKN 254/98), zaskarżenie przez pracownika zasadności wypowiedzenia zmieniającego do sądu pracy nie zastępuje oświadczenia o odmowie przyjęcia przez pracownika nowych warunków, ponieważ są to dwa różne oświadczenia. Pozew o orzeczenie bezskuteczności wypowiedzenia zmieniającego może zastąpić oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków tylko w razie łącznego zajścia dwóch okoliczności: jego odpis musi być doręczony pracodawcy w terminach przewidzianych na odmowę przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego (data doręczenia pozwu jest datą złożenia oświadczenia pracodawcy przez pracownika) oraz po drugie – treść pozwu powinna jasno wskazywać na brak zgody pracownika na proponowane mu nowe warunki pracy lub płacy. W przeciwnym wypadki należy przyjąć, że występując do sądu, pracownik zmierza do zachowania dotychczasowych warunków umowy, ale w przypadku braku takiej możliwości nie zamierza rezygnować z miejsca pracy nawet na zmienionych (gorszych) warunkach. 

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »