| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wypowiedzenie umowy podczas choroby pracownika

Wypowiedzenie umowy podczas choroby pracownika

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy podczas choroby pracownika. Wyjątkowo rozwiązanie umowy jest dopuszczalne w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków oraz z przyczyn niezawinionych, czyli w przypadku przedłużającej się nieobecności w pracy z powodu choroby.

Ochrona przez zwolnieniem

Artykuł 41 k.p. daje pracownikowi szczególną ochronę przez zwolnieniem. Zgodnie z jego brzemieniem pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę żadnemu pracownikowi w czasie tzw. okresów ochronnych, do których należą:

  1. urlop – przez cały czas jego trwania oraz
  2. każda inna usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Pracodawca nie może więc wypowiedzieć umowy pracownikowi podczas jego choroby, ponieważ przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim w związku z chorobą, należy traktować jako usprawiedliwioną nieobecność w pracy. Warunkiem ochrony pracownika jest więc jego nieobecność w pracy spowodowana chorobą. Dokonanie przez pracodawcę wypowiedzenia w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy czyni to wypowiedzenie bezskutecznym.

Bardzo ważne jest aby pamiętać, że chodzi tutaj o ochronę pracownika w rozumieniu przepisów kodeksu pracy.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Przykład

Zakaz rozwiązania stosunku pracy w czasie urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy nie ma zastosowania w odniesieniu do funkcjonariuszy Policji.

Świadczenie pracy podczas choroby

Bardzo ważne jest, aby wyjaśnić, że ochroną przez zwolnieniem jest objęty pracownik podczas choroby, która usprawiedliwia jego nieobecności w pracy. Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art. 41 k.p. (Uchwała Pełnego Składu Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 11.03.1993 r., I PZP 68/92, LexPolonica nr 298568). Wykonywanie pracy jest aktywną formą obecności pracownika w pracy. Sam fakt wykonywania obowiązków pracowniczych przemawia przeciwko późniejszym twierdzeniom pracownika o jego niezdolności do pracy. Jeżeli mimo otrzymanego zwolnienia lekarskiego pracownik nadal wykonuje pracę - to czas pozostawania w pracy nie może być rozumiany jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy i nie podlega on ochronie przed zwolnieniem. Okres ochronny rozpoczyna się z chwilą powstania przesłanki zakazu wypowiedzenia, tj. nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby czyniącej go niezdolnym do pracy lub zaprzestania świadczenia pracy z tej samej przyczyny. Nie można jednak odmówić pracownikowi ochrony przed wypowiedzeniem w sytuacji, gdy jest faktycznie chory i niezdolność do pracy została stwierdzona orzeczeniem lekarskim, ale pracownik pozostał jeszcze w pracy z uwagi na niemożność opuszczenia pracy, np. wobec braku zastępcy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK