| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wydanie świadectwa pracy

Wydanie świadectwa pracy

Wydanie świadectwa pracy to bezwzględny obowiązek pracodawcy. Nie zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy, sposobu jego rozwiązania ani długości okresu zatrudnienia. Kiedy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy?

Polecamy także serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Zbiorczego świadectwa nie wydaje się w sytuacji, w której pracownik (zatrudniony w ramach ww. umów terminowych) zażąda wydania świadectwa za inny okres. Takie żądanie może być zgłoszone w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej z ww. terminowych umów o pracę lub kilku z nich za łączny okres zatrudnienia, jaki został zakończony przez zgłoszeniem żądania. W takiej sytuacji pracodawca powinien wydać świadectwo pracy zgodnie z żądaniem pracownika, co oznacza, że może być zobligowany do wydania świadectwa po zakończeniu każdej z umów z osobna albo kilku z nich łącznie. Świadectwo wydaje się w takim przypadku w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku przez pracownika.
Zbiorczego świadectwa nie wydaje się również w sytuacji, w której pracownik pozostawał w stosunku pracy na podstawie ww. umów terminowych krócej niż 24 miesiące. Skoro bowiem zbiorcze świadectwo wydaje się z upływem 24 miesięcznego okresu zatrudnienia albo później, to w tej dacie pracownik powinien pozostawać w stosunku pracy. Zakończenie stosunku pracy przed tym terminem oznacza, że pracodawca powinien wydać świadectwo pracy według ogólnych reguł.

Termin i sposób wydania świadectwa pracy

Świadectwo pracy wydaje się niezwłocznie, w ww. terminach, bezpośrednio pracownikowi lub upoważnionej przez niego osobie. Jeżeli nie jest to możliwe, to w ciągu 7 dni, liczonych od dnia upływu ww. terminu, pracodawca powinien świadectwo pracy przesłać (pocztą) albo doręczyć w inny sposób pracownikowi (lub ww. osobie).

Opisane zasady wydawania świadectw pracy obowiązują od dnia 21 marca 2011 roku i dotyczą umów o pracę zawartych od tej daty. 

Zadaj pytanie: Forum Kadry

www.ghmw.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK