| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Umowa na zastępstwo

Umowa na zastępstwo

Umowa na zastępstwo jest szczególnym rodzajem umowy o pracę na czas określony. Pracodawca zatrudnia na jej podstawie pracownika, który zastępuje innego pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Co ważne może być poprzedzona umową na okres próbny, a okres jej wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze.

Kolejna umowa

Zasada wynikająca z Kodeksu pracy, zgodnie z którą zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca, nie znajduje zastosowania w przypadku umowy na zastępstwo, chociaż jest ot umowa terminowa. Umowy na zastępstwo nie stają się z mocy prawa umowami na czas nieokreślony bez względu na ich liczbę i bez względu na to, czy i jak długie przerwy występowały między rozwiązaniem jednej a zawarciem przez te same strony kolejnej umowy tego rodzaju.

Tak więc pracodawca może według uznania, zaproponować pracownikowi przedłużenie dotychczasowej umowy bądź też zawarcie nowej umowy na zastępstwo.

Zobacz również: Umowa o pracę na zastępstwo - jak ją rozwiązać

Rozwiązanie umowy

Umowa na zastępstwo jest umową terminową. Z jej istoty wynika, że ulega ona rozwiązaniu z chwilą powrotu do pracy zastępowanego pracownika. Termin do jakiego ma trwać może być określony konkretną datą wynikającą z przewidywanej nieobecności zastępowanego pracownika lub zakończeniem tej nieobecności. Co ważne, przepisy przewidują również możliwość wypowiedzenia umowy przez każdą ze stron. Termin wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze.

Umowa w celu zastępstwa może być także rozwiązana na mocy porozumienia stron, bez wypowiedzenia przez każdą ze stron oraz w okolicznościach, o jakich mowa w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, z tym jednak zastrzeżeniem, że termin wypowiedzenia wynosi wówczas 3 dni, a nie 2 tygodnie, jak w przypadku innych umów na czas określony.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie

Rozwiązanie umowy z pracownicą w ciąży

Co do zasady umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Jednak w przypadku umowy na zastępstwo sytuacja pracownic w ciąży kształtuje się odmiennie. Zgodnie bowiem z treścią art. 177 § 31 k.p. nie przedłuża się im automatycznie umowy na zastępstwo do dnia porodu. Oznacza to, że istotną cechą odróżniającą umowę na zastępstwo od typowej umowy na czas określony jest to, że nie ulega ona przedłużeniu do dnia porodu, jeżeli uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK