| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem

Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem

Pracownik jest chroniony przez prawo przed nieuzasadnionym lub bezprawnym wypowiedzeniem mu umowy o prace przez pracodawcę. Może on wystąpić ze swoim żądaniem do sądu pracy, ten zaś rozstrzyga w kwestii zasadności zwolnienia.

W przypadku, gdy pracownik uznaje wypowiedzenie mu umowy o pracę prze pracodawcę za nieuzasadnione lub niezgodne z prawem, może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądy pracy. Odwołanie to, wnosi się w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia wypowiedzenia umowy o pracę.

Istnieją trzy możliwości zakończenia sprawy o odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę przed sądem. Pracownik ma prawo wnioskować o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, o przywrócenie go do pracy na poprzednich warunkach lub o odszkodowanie. W przypadku, gdy sąd pracy ustali, iż wypowiedzenie umowy o prace zawartej na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub bezprawne, ze względu na naruszenie przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, orzeka o uznaniu wypowiedzenia za bezskuteczne, zaś w sytuacji w której umowa uległa już rozwiązaniu, w zależności od żądania pracownika – o przywróceniu go do pracy lub o przyznaniu mu odszkodowania.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

W przypadku, w którym sąd uzna, iż przywrócenie pracownika do pracy lub uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne jest niemożliwe lub niecelowe, choćby ze względu na skłócenie stron stosunku pracy, w stopniu znacznie uniemożliwiającym kontynuowanie stosunku podległości, może nie uwzględnić żądania pracownika o przywróceniu do pracy lub orzeczeniu o jego bezskuteczności, ale mając na uwadze bezprawność lub bezzasadność wypowiedzenia, orzeka o odszkodowaniu na rzecz pracownika. Z możliwości takiej sąd nie może skorzystać, jeśli pracownikiem wnioskującym o przywrócenie do pracy lub uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne jest kobieta w ciąży lub pracownik, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia u pozwanego pracodawcy, zapewniał mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ta szczególna ochrona dotycząca kobiet w ciąży oraz pracowników znajdujących się w wieku przedemerytalnym, nie ma zastosowania w sytuacji, w której przywrócenie ich do pracy jest niemożliwe ze względu na wypowiedzenie im umowy w związku z ogłoszeniem likwidacji lub upadłością pracodawcy. W takich przypadkach sąd orzeka o odszkodowaniu.

Nieco inaczej wyglądają uprawnienia pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Wobec pracowników takich, jeśli sąd uzna, iż wypowiedzenie ich umowy nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa pracy o wypowiadaniu tychże umów, może orzec wyłącznie odszkodowanie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK