| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem

Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem

Pracownik jest chroniony przez prawo przed nieuzasadnionym lub bezprawnym wypowiedzeniem mu umowy o prace przez pracodawcę. Może on wystąpić ze swoim żądaniem do sądu pracy, ten zaś rozstrzyga w kwestii zasadności zwolnienia.

Przywrócenie do pracy

W przypadku, gdy wobec pracownika zostanie orzeczone przywrócenie do pracy z tytuły bezzasadnego lub bezprawnego wypowiedzenia umowy i podejmie on pracę na mocy orzeczenia, przysługuje mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Wynagrodzenie to przysługuje w wysokości równej wynagrodzeniu za okres maksymalnie 2 miesięcy, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące, za okres maksymalnie 1 miesiąca.

Polecamy serwis: Ochrona wynagrodzenia

Jeśli umowę o pracę rozwiązano z naruszeniem przepisów kodeksu pracy, ze wspomnianym już pracownikiem objętym okresem ochronnym, wówczas przysługuje mu wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy. Dotyczy to również pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim.

Okres pozostawania bez pracy, za który przyznano pracownikowi, który podjął prace w wyniku przywrócenia do pracy odszkodowanie, wlicza się do okresu jego zatrudnienia. Okresu tego, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu, która to na mocy przepisów prawa pracy pociągałaby za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia.

Ważne jest, iż pracownik ma obowiązek zgłoszenia gotowości do podjęcia pracy w ciągu 7 dni od przywrócenia go do pracy przez sąd. Jeśli tego nie uczyni, a na zaniechanie terminu nie miały wpływu okoliczności, za które pracownik nie odpowiada, pracodawca ma praco odmówić ponownego zatrudnienia pracownika.

Odszkodowanie

Wysokość odszkodowania, przysługującego pracownikowi w związku z bezprawnym lub nieuzasadnionym wypowiedzeniem mu umowy o prace przez pracodawcę, wynosi tyle, ile wysokość przysługującego mu wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie mniej jednak niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia.

W przypadku wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny, na czas określony i na czas wykonywania określonej pracy odszkodowanie to przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać. Przy umowach zawartych na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, wysokość odszkodowania nie może jednak wynosić więcej niż wartość wynagrodzenia za okres 3 miesięcy. Ograniczenie wysokości odszkodowania, w przypadku umów zawartych na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, nie ma zastosowania do pracownic w okresie ciąży lub w okresie urlopu macierzyńskiego, pracowników ojców wychowującemu dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, a także pracowników w okresie korzystania z ochrony stosunku pracy na podstawie przepisów ustawy o związkach zawodowych.

Okres pozostawania bez pracy, za który przyznano pracownikowi odszkodowanie, wlicza się do okresu jego zatrudnienia.

Zobacz również: Rozwiązanie umowy o racę za wypowiedzeniem

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK