| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Urlop macierzyński w świadectwie pracy

Urlop macierzyński w świadectwie pracy

Czy urlop macierzyński zamieszcza się w świadectwie pracy? Pracodawca nie ma obowiązku zamieszczania informacji o okresie urlopu macierzyńskiego w świadectwie pracy. Jakie inne informacje umieszcza się w świadectwie pracy?

Wzór świadectwa pracy

W załączniku do rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania  ustawodawca określił wzór druku świadectwa pracy. We wzorze nie przewidziano miejsca na wpisanie informacji dotyczących urlopu macierzyńskiego.

Świadectwo pracy – wzór

Urodzenie kolejnego dziecka na urlopie wychowawczym

Może zdarzyć się sytuacja urodzenia kolejnego dziecka na urlopie wychowawczym. Jakie okresy należy wówczas wpisać w świadectwie pracy, a które trzeba pominąć? Najlepiej przedstawić to na przykładzie.

Pracownica przebywała na urlopie wychowawczym do 20 czerwca 2013 r. W czasie urlopu wychowawczego dnia 28 lutego 2013 r. urodziła kolejne dziecko, nabywając tym samym prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres od 28 lutego 2013 r. do 18 lipca 2013 r. W takim przypadku na urlopie macierzyńskim przebywała w okresie 21 czerwca do 18 lipca 2013 r.

Okres przebywania pracownicy na urlopie wychowawczym (czyli do 20 czerwca 2013 r.) wskazuje się w ust. 4 pkt 3 świadectwa pracy. Następnie w ust. 4 pkt 10 świadectwa umieszcza się wzmiankę o okresie przebywania pracownicy na urlopie wychowawczym do momentu nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego (czyli do 21 czerwca). Jest to bowiem okres nieskładkowy, który przypada w okresie zatrudnienia i jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty. Zgodnie z twierdzeniem zawartym na początku artykułu okresu przebywania na urlopie macierzyńskim (czyli od 21 czerwca do 17 lipca 2013 r.) nie wpisuje się w ogóle do świadectwa pracy.

Forum Kadry – Zatrudnianie i zwalnianie

Podstawa prawna:

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK