| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Uprawnienia do wykonywania pracy - utrata podczas urlopu

Uprawnienia do wykonywania pracy - utrata podczas urlopu

Uprawnienia do wykonywania pracy w postaci prawa jazdy stanowią element warunkujący dopuszczalność pracy na stanowisku kierowcy. Czy pracodawca może zwolnić pracownika będącego kierowcą, który podczas urlopu wypoczynkowego utracił prawo jazdy?

Aby pracodawca mógł rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia, muszą zaistnieć trzy okoliczności: trwała utrata uprawnień, konieczność tych uprawnień do wykonywania pracy oraz zawinienie po stronie pracownika. Wina umyślna występuje także wtedy, gdy pracownik dopuszcza się lekkich postaci niedbalstwa i lekkomyślności. Utrata uprawnień nie musi wiązać się z naruszeniem obowiązków pracowniczych. Może dotyczyć zachowań spoza stosunku pracy. Powinna być stwierdzona orzeczeniem bądź decyzją odpowiedniego podmiotu.

Trwałość utraty uprawnień oznacza, że niezbędne jest orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów. Jeżeli sprawca przestępstwa został zatrzymany przez policję, a nie doszło jeszcze do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, nie ma podstaw do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia.

Zobacz także: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie

Termin

Pracodawca ma 1 miesiąc na złożenie oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia. Bieg terminu rozpoczyna się z chwilą powzięcia przez pracodawcę wiarygodnych informacji o zawinionej utracie uprawnień. Należy o nim pamiętać, gdyż jego przekroczenie może skutkować przegraniem procesu o odszkodowanie bądź przywrócenie pracownika do pracy.

Forma

Pracodawca ma obowiązek złożenia oświadczenia w formie pisemnej. Gdyby w danym zakładzie pracy działała organizacja związkowa, powinien skonsultować z nią swój zamiar. Przepisy nie przewidują konieczności dokonania konsultacji w formie pisemnej. Jednak pracodawca powinien tego dopilnować w celu dokumentacji wywiązania się ze zobowiązania.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 1997 Nr 88, poz. 553 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Utrata uprawnień do wykonywania pracy. /Fot. Fotolia
Utrata uprawnień do wykonywania pracy. /Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie459.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Tabędzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK