| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zwolnienie pracownika - odwołanie do sądu

Zwolnienie pracownika - odwołanie do sądu

W razie rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę można odwołać się do sądu pracy. Uchybienie terminu nie zamyka pracownikowi drogi do sądu. Istnieje możliwość jego przywrócenia. Jak pracownik skutecznie może odwołać się do sądu pracy?

Prawo nie przewiduje terminu końcowego na wystąpienie z wnioskiem o przywrócenie terminu. W tej kwestii wypowiedział się Sąd Najwyższy. W wyroku z dnia 22 listopada 2001 r. (I PKN 660/00) stwierdził, że znaczne przekroczenie siedmiodniowego terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę mogą usprawiedliwiać jedynie szczególne okoliczności trwające przez cały czas opóźnienia.

Natomiast w wyroku z dnia 5 września 1997 r. (I PKN 285/97) Sąd Najwyższy uznał, iż pracownik nie może uzasadniać uchybienia terminu do wniesienia odwołania brakiem swojej winy, jeżeli trwa ono około 3 lata. Dotyczy to także sytuacji niepowiadomienia przez pracodawcę o możliwości wniesienia odwołania do sądu.

Zobacz: Odszkodowanie i odprawa dla pracownika

Okoliczności uzasadniające

Przywrócenie terminu uzależnione jest od podania okoliczności uzasadniających uchybienie. Należy uprawdopodobnić je we wniosku. Ważne, aby uchybienie nie było zawinione przez pracownika.

Wnioskodawca może korzystać w zasadzie z wszelkich środków dowodowych, które podlegają ocenie sądu.

Sąd dokonuje oceny, biorąc pod uwagę czynniki subiektywne (wiek, wykształcenie, wiedza prawnicza) i obiektywne (staranność).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odwołanie pracownika do sądu pracy. /Fot. Fotolia
Odwołanie pracownika do sądu pracy. /Fot. Fotolia

PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK