| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można zatrudnić pracownika w czasie urlopu bezpłatnego

Czy można zatrudnić pracownika w czasie urlopu bezpłatnego

Jeden z naszych pracowników, zajmujący kierownicze stanowisko i zatrudniony na umowę na czas nieokreślony, wystąpił do nas z wnioskiem o roczny urlop bezpłatny. Wyraziliśmy zgodę na taki urlop. Ponieważ zależy nam na korzystaniu z wiedzy tego pracownika, chcielibyśmy zaproponować mu w czasie urlopu bezpłatnego zawarcie umowy o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 1/32 etatu. Pracownik pracowałby w naszej firmie raz w miesiącu przez kilka godzin i wykonywał niewielką część swoich dotychczasowych zadań. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne?

Jeśli zatem pracownik otrzyma umowę cywilnoprawną na inne czynności niż wynikające z umowy o pracę, wówczas może świadczyć dodatkowe usługi na rzecz pracodawcy na podstawie takiej umowy. Ważne jest, aby zadania wykonywane przez pracownika na podstawie umowy o pracę i umowy cywilnej były różne.

WAŻNE!

Pracodawca nie może zatrudnić na podstawie umowy cywilnoprawnej osoby, która w ramach tej umowy ma wykonywać te same czynności co na podstawie umowy o pracę.

W opisanym przez Państwa przypadku zadania, które zamierzają Państwo powierzyć pracownikowi, są tożsame z zadaniami wykonywanymi przez niego na podstawie istniejącej umowy o pracę. Dlatego nie jest możliwe zawarcie umowy cywilnoprawnej na wykonywanie takich prac, jeżeli jest już zawarta na te czynności umowa o pracę. Nie dochodzi również w tej sytuacji do udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego, lecz do zmodyfikowania treści zawartej z pracownikiem umowy. W takiej sytuacji strony umowy o pracę powinny podjąć decyzję co do warunków dalszego zatrudnienia. Dopuszczalne jest np. obniżenie etatu tylko na pewien okres, np. na rok. Po jego zakończeniu pracownik ponownie wraca do swojego wymiaru czasu pracy. Mogą zatem Państwo nie udzielać pracownikowi urlopu bezpłatnego, tylko w formie porozumienia zmieniającego obniżyć na rok wymiar etatu do 1/32 i proporcjonalnie do tego etatu wynagrodzenie. Po upływie tego czasu pracownik ponownie bez dokonywania żadnych formalności powróci do zatrudnienia na pełny etat. Aby takie porozumienie zostało wprowadzone, pracownik musi na nie wyrazić zgodę.

Podstawa prawna:

  • art. 22, art. 174, art. 281 pkt 1 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

FAKRO Sp. z o.o

Lider w produkcji i sprzedaży okien dachowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK