| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy zawsze można wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony?

Czy zawsze można wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony?

Wypowiedzenie umowy na czas określony jest możliwe tylko w sytuacji, gdy zezwala na to sama umowa i pod warunkami określonymi w kodeksie pracy. Odnosi się to zarówno do wypowiedzenia umowy przez pracodawcę jak i pracodawcę.

Ważne

Pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy, jeżeli łączy ich umowa o pracę zawarta na czas określony nie dłuższy niż na 6 miesięcy lub też jeżeli sama treść umowy nie przewiduje możliwości takiego wypowiedzenia.

W takiej sytuacji oświadczenie woli pracodawcy będzie traktowane jako rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, zaś pracownik będzie mógł dochodzić przywrócenia do pacy lub też odszkodowania.

Zobacz: Kiedy wypowiedzenie jest wadliwe?

Warunki dopuszczające wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony dotyczą zarówno pracodawcy, jak również i pracownika. Oznacza to, że także pracownik może wypowiedzieć umowę tylko wtedy, gdy jest to dopuszczalne. Nie oznacza to jednak, że w sytuacji gdy umowa została zawarta na okres krótszy niż 6 miesięcy albo też jej treść nie przewiduje wcześniejszego wypowiedzenia, pracownik jest zmuszony do świadczenia pracy.

Zgodnie z przytoczoną powyżej uchwałą Sądu Najwyższego (sygnatura III PZP 5/11), takie „wypowiedzenie umowy” przez pracownika będzie w rzeczywistości rozwiązaniem przez niego umowy o pracę bez wypowiedzenia. Podobnie jak w przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracodawcę, może być ono uznane za niezgodne z prawem. W takiej sytuacji pracodawca – na podstawie art. 611 kodeksu pracy – będzie mógł żądać od pracownika odszkodowania w wysokości jego wynagrodzenia za dwa tygodnie pracy. Co istotne, pracodawca nie może jednak domagać się przywrócenia pracownika do pracy.

Ważne

Niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika może narazić go na roszczenia odszkodowawcze ze strony pracodawcy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zentel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK