| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak długo aktualna pozostaje przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Jak długo aktualna pozostaje przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Pracownik telefonii komórkowej zatrudniony w salonie sprzedaży dostał upomnienie od kierownika punktu za brak profesjonalizmu w obsługiwaniu klientów. Chodziło o nierzetelne udzielanie informacji o ofercie i wielokrotne wprowadzanie klientów w błąd przy zawieraniu umów o świadczenie usług telefonicznych. Powodowało to liczne reklamacje i zepsuło wizerunek firmy. Ponieważ pracownik nadal nie przykładał się do pracy, kierownik salonu postanowił wypowiedzieć mu z tego powodu umowę o pracę. W tym czasie pracownik jednak rozchorował się i był na zwolnieniu lekarskim, które trwało przez maksymalny okres zasiłkowy, tj. 182 dni. Następnie skorzystał z 2 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego i potem wrócił do pracy. Nastawienie pracownika do pracy nie uległo zmianie. Nadal nie przykłada się do swoich obowiązków, np. po długotrwałej nieobecności nie zapoznał się z nową ofertą naszej firmy, która stała się obowiązująca w czasie jego choroby, i nadal udziela klientom nierzetelnych informacji. Kierownik salonu ma wątpliwości, czy w takiej sytuacji może zwolnić pracownika. Czy w wypowiedzeniu umowy o pracę można podać temu pracownikowi, jako przyczynę zwolnienia go z pracy, zdarzenia, które miały miejsce kilka miesięcy temu?

Nie ma przeszkód prawnych, aby kierownik salonu zwolnił nierzetelnego pracownika. Działanie na szkodę klientów oraz psucie wizerunku firmy jest wystarczającą przyczyną do złożenia pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę. Brakuje przepisów określających granice czasowe zdarzeń, do których pracodawca może odwołać się uzasadniając wypowiedzenie. Jeżeli zatem przyczyna wypowiedzenia istniejąca przed zwolnieniem lekarskim pracownika jest obecnie aktualna, ponieważ nadal obsługuje on nierzetelnie klientów, to mogą się Państwo powołać w wypowiedzeniu także na te zdarzenia z przeszłości.

Przepisy prawa pracy nie określają żadnych przedziałów czasowych stosowanych przy wypowiadaniu pracownikowi umowy o pracę na czas nieokreślony. Zatem istnieją wątpliwości, jak długo pracodawca może powoływać się na zdarzenia lub działania pracownika mogące uzasadniać wypowiedzenie. W tym zakresie można odwoływać się wyłącznie do orzecznictwa sądowego. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 23 listopada 2010 r. (I PK 105/10), wypowiedzenie nie jest ograniczone terminem od ujawnienia przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę. Jeżeli jednak okoliczność uzasadniająca wypowiedzenie na skutek upływu czasu stała się nieaktualna ze względu na cel wypowiedzenia, może być ono uznane za nieuzasadnione. Zatem jeżeli zdarzenia, które chcą Państwo wskazać jako przyczynę wypowiedzenia, wystąpiły przed chorobą pracownika, ale nadal są aktualne, ponieważ pracownik nie przykłada się do swoich obowiązków pracowniczych, to można je podać jako powód wypowiedzenia umowy o pracę.

Podając pracownikowi przyczynę wypowiedzenia można mu wskazać kilka przyczyn. W wypowiedzeniu najlepiej podać wszystkie przyczyny zwolnienia, ponieważ w razie jego zakwestionowania przez pracownika sąd będzie badał tylko prawidłowość przyczyn podanych w wypowiedzeniu. Określając przyczynę wypowiedzenia mogą ją Państwo sformułować w następujący sposób:

Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę jest brak profesjonalizmu w obsłudze klientów, polegający na udzielaniu nierzetelnych informacji o ofercie firmy oraz wprowadzaniu klientów w błąd przy zawieraniu umów o świadczenie usług telefonicznych.

Nie będą natomiast brane pod uwagę inne przyczyny, których pracodawca nie wskazał w wypowiedzeniu. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku 19 kwietnia 2010 r. (II PK 306/09) orzekając, że „okoliczności podane pracownikowi na uzasadnienie decyzji o rozwiązaniu stosunku pracy, a następnie ujawnione w postępowaniu sądowym, muszą być takie same, zaś pracodawca pozbawiony jest możliwości powoływania się przed organem rozstrzygającym spór na inne przyczyny mogące przemawiać za słusznością wypowiedzenia umowy”.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK