| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Możliwość zwolnień niektórych pracowników a wiek emerytalny

Możliwość zwolnień niektórych pracowników a wiek emerytalny

Zmiana terminów osiągania wieku uprawniającego do zakończenia aktywności zawodowej niesie za sobą również potrzebę dostosowania przepisów z ustaw pragmatycznych określających możliwość rozwiązania stosunku pracy z osobami wykonującymi zawody i prace wymagające szczególnych umiejętności.

Opiekunowie

Zmiany były konieczne również w ustawie z 12. marca 2004 r. o pomocy społecznej. Nowelizacja dotyczy art. 41 ust. 4 i 5, zgodnie z którym osoba, która musiała zrezygnować z zatrudnienia na rzecz konieczności sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad trwale lub ciężko chorym członkiem rodziny oraz niezamieszkującymi z matką, ojcem lub rodzeństwem będzie miała opłacaną składkę na ubezpieczenie rentowe i emerytalne nie dłużej, niż do czasu osiągnięcia łącznego stażu ubezpieczeniowego wynoszącego 25 lat. Z takiego rozwiązania nie będą mogły jednak skorzystać osoby, które w dniu złożenia wniosku będą miały ukończony 50. rok życia, ale bez co najmniej 10 lat podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23. listopada 2012 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego (Dz. U. z 2012 r., poz. 1544),

Konstytucja RP – art. 32 ust.2,

Ustawa z dn. 26. czerwca 1974 – Kodeks pracy (Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »