| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Możliwość zwolnień niektórych pracowników a wiek emerytalny

Możliwość zwolnień niektórych pracowników a wiek emerytalny

Zmiana terminów osiągania wieku uprawniającego do zakończenia aktywności zawodowej niesie za sobą również potrzebę dostosowania przepisów z ustaw pragmatycznych określających możliwość rozwiązania stosunku pracy z osobami wykonującymi zawody i prace wymagające szczególnych umiejętności.

Wydłużony czas pracy

Zmiana wieku emerytalnego spowoduje także brak możliwości rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym w szkole na podstawie mianowania tylko z powodu ukończenia 65. roku życia. Taka sama sytuacja spotka urzędników państwowych i inspektorów kontroli skarbowej. Powodem do rozwiązania stosunku pracy z taką osobą może być utrata fizycznej lub psychicznej zdolności do pracy na zajmowanym stanowisku, co musi być potwierdzone przez komisję lekarską. Minister sprawiedliwości utraci także możliwość do odwołania komornika z zajmowanego stanowiska z powodu ukończenia 65 lat. Tak samo prezes Urzędu Patentowego nie będzie mógł rozwiązać stosunku pracy z ekspertem, którego powołał. Ochronie podlegają też kuratorzy zawodowi, zachowujący pracę mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Dyrektor Urzędu Morskiego również nie skreśli z listy pilota po ukończeniu przez niego 65. roku życia. Analogiczna jest sytuacja inspektorów zatrudnionych w Państwowej Inspekcji Pracy. Powodem rozwiązania stosunku pracy nie może być już osiągnięcie 65. roku życia przez urzędnika służby cywilnej.

Zobacz również: Kiedy utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia?

Sędziowie

Zgodnie z nowelizacją art. 100 par. 4a i 4b ustawy z dn. 23 listopada 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych, sędzia w stanie spoczynku otrzymuje jednorazową odprawę z chwilą osiągnięcia 67 roku życia. Analogicznie jest w przypadku sędziego, który powrócił na stanowisko poprzednio zajmowane bądź stanowisko równorzędne poprzednio zajmowanemu w trybie art. 74 § 1a.

Kierownik apteki

Od 1. stycznia 2013 r. pełnienie stanowiska kierownika apteki nie jest ograniczone wiekiem, co wynika z nowelizacji ustawy z 6. września 2001 – Prawo farmaceutyczne. Do końca grudnia 2012 osoba nadzorująca pracę apteki nie mogła przekroczyć 65. roku życia, choć miała możliwość przedłużenia tego okresu o kolejne pięć lat, natomiast w świetle nowych przepisów powyższe ograniczenie jest bezprzedmiotowe.

Kontroler ruchu lotniczego

Od początku 2013 roku został uchylony art. 101 ust. 3 ustawy z 3. lipca 2002 – Prawo lotnicze. Z prawa unijnego nie wynika górna granica wieku dla osób wykonujących czynności lotnicze na podstawie posiadanej licencji. Europejskie orzeczenie lekarskie klasy 3 dla kontrolerów ruchu lotniczego zostało określone przez Europejską Organizację do spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej. Zgodnie z nim taka osoba musi mieć przeprowadzone badania elektrokardiografii wysiłkowej lub inne odpowiednie badania kardiologiczne w wieku 65 lat, a następne co 4 lata.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK