| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Kiedy można wypowiedzieć umowę pracownikowi na urlopie wychowawczym

Kiedy można wypowiedzieć umowę pracownikowi na urlopie wychowawczym

Stosunek pracy w okresie urlopu wychowawczego podlega szczególnej ochronie. W okresie od dnia złożenia wniosku przez pracownika o udzieleniu mu urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z nim umowy o pracę. Czy są sytuacje, gdy ochrona ta jest ograniczona?

Zgodnie z art. 186

1

par. 1 kodeksu pracy rozwiązanie przez pracodawcę umowy w czasie urlopu wychowawczego jest dopuszczalne w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem podlegającym szczególnej ochronie możliwe jest także na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (ustawa o zwolnieniach grupowych), stosuje się ją jednak tylko do firm zatrudniających co najmniej 20 pracowników.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy przy wypowiadaniu pracownikom stosunków pracy w ramach grupowego zwolnienia nie stosuje się art. 38 i 41 k.p., a także przepisów odrębnych dotyczących szczególnej ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy. Takim przepisem szczególnym jest art. 1861 par. 1 k.p. Dopuszczalność rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w okresie urlopu wychowawczego w przypadku zwolnień indywidualnych na podstawie art. 10 ust. 1 i 2 ustawy została potwierdzona przez SN w uchwale z 15 lutego 2006 r., II PZP 13/05.

W praktyce powstały wątpliwości, czy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym trwającym krócej niż trzy miesiące. Wiązało się to z brzmieniem art. 5 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym wypowiedzenie pracownikom stosunków pracy w czasie urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności jest dopuszczalne w czasie urlopu trwającego co najmniej trzy miesiące, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności, jeżeli upłynął już okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

We wskazanej uchwale z 5 lutego 2006 r. SN stwierdził, że w pojęciu urlopu, o którym mowa w art. 41 k.p., nie mieszczą się urlopy wychowawcze, które są uregulowane nie w dziale VII kodeksu pracy (Urlopy pracownicze), lecz w dziale VIII poświęconym uprawnieniom pracowników związanych z rodzicielstwem i w konsekwencji urlopy wychowawcze powinny być traktowane jako instytucja szczególna w porównaniu z urlopami pracowniczymi. Zatem wypowiedzenie umowy z przyczyn niedotyczących pracowników może nastąpić także w przypadku urlopu wychowawczego krótszego niż trzy miesiące.

AGNIESZKA LECHMAN-FILIPIAK

radca prawny kancelaria Linklaters

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »