| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zawarcie umowy o pracę przez osobę nieupoważnioną

Zawarcie umowy o pracę przez osobę nieupoważnioną

Do skutecznego zawarcia umowy o pracę konieczne jest zgodne oświadczenie woli pracownika i pracodawcy. W związku z tym osoba nieupoważniona do nawiązania stosunku pracy może wystąpić po obu stronach.

Przykład

Reprezentujący pracodawcę w sprawach z zakresu prawa pracy dyrektor generalny wyłonił w trakcie procesu rekrutacyjnego 3 osoby na wakujące stanowiska. Następnie polecił dyrektorce działu kadr przygotowanie dla nich stosownej dokumentacji. Dyrektorka mimo braku stosownego upoważnienia podpisała umowy o pracę z tymi osobami. Umowy te są ważne. Należy przyjąć, że dyrektor generalny w sposób dorozumiany potwierdził nawiązanie stosunku pracy z tymi osobami, ponieważ to on dokonał wyboru tych konkretnych osób spośród wielu kandydatów i sam zlecił ich zatrudnienie, określając warunki poszczególnych umów.

Dopuszczenie do pracy

Potwierdzenie umowy o pracę zawartej przez osobę nieupoważnioną może nastąpić także przez dopuszczenie do pracy. Do nawiązania stosunku pracy może dojść bowiem także na podstawie czynności faktycznych, jeżeli wynika z nich, że jedna strona wyraża zobowiązanie do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz drugiej strony, a druga do zatrudniania jej za wynagrodzeniem (wyrok SN z 8 czerwca 2010 r.). Przez dopuszczenie do pracy może dojść do nawiązania stosunku pracy, nawet gdy umowa o pracę podpisana przez nieupoważnioną osobę jest bezwzględnie nieważna i nie podlega konwalidacji.

Przykład

Z członkiem zarządu w imieniu spółki z o.o. umowę o pracę podpisał członek rady nadzorczej, który nie miał umocowania do zawierania umów o pracę z członkami zarządu (umowę o pracę z członkiem zarządu spółki z o.o. może zawrzeć wyłącznie rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany przez zgromadzenie wspólników – art. 210 § 1 k.s.h.). Przez 3 lata osoba ta codziennie wykonywała pracę w godzinach urzędowania firmy. Gdy zachorowała, ZUS odmówił jej wypłaty wynagrodzenia chorobowego, twierdząc, że umowa o pracę była nieważna, gdyż spółka nie była należycie reprezentowana. Mimo bezwzględnej nieważności umowy do nawiązania stosunku pracy doszło przez dopuszczenie członka zarządu do pracy, a taki stan rzeczy akceptowała osoba właściwa do reprezentowania pracodawcy. ZUS powinien więc wypłacić świadczenie chorobowe.

Po stronie pracownika

Umowę o pracę samodzielnie mogą zawrzeć osoby o ograniczonej zdolności do czynności prawnych, tj. osoby ubezwłasnowolnione częściowo i małoletnie, które ukończyły 13 lat. Dodatkowo przepisy Kodeksu pracy zawierają zakaz zatrudniania osób, które nie ukończyły 16 lat (art. 190 § 2 k.p.).

A zatem do zawarcia umowy o pracę przez osobę nieuprawnioną po stronie pracownika może dojść, gdy podpisze ją osoba, która nie ukończyła lat 16 lub jest całkowicie ubezwłasnowolniona. W pierwszym przypadku wprawdzie umowa jest ważna, ale pracodawca ma obowiązek jej wypowiedzenia, niezwłocznego odsunięcia takiej osoby od wykonywania pracy i zapłaty wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W drugim, wobec całkowitego pozbawienia prawa do samodzielnego podejmowania jakichkolwiek czynności prawnych należy przyjąć, że zawarta przez osobę całkowicie ubezwłasnowolnioną umowa jest nieważna. Brak jest jednak przepisów jednoznacznie stwierdzających, czy osoba całkowicie ubezwłasnowolnia może być pracownikiem.

Podstawa prawna:

  • art. 31, art. 22 § 3, art. 190 § 2, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 60, art. 103 Kodeksu cywilnego.

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 20 września 2005 r. (II PK 412/04, OSNP 2006/13–14/210)
  • wyrok SN z 28 marca 2007 r. (II CSK 530/06, niepubl.),
  • wyrok SN z 28 listopada 2007 r. (V CSK 288/07, niepubl.),
  • wyrok SN z 8 czerwca 2010 r. (I PK 16/10, niepubl.).

 

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK