| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy pracodawca narusza dobra osobiste pracownika, jeśli naruszył przepisy w zakresie wypowiadania umowy o pracę

Czy pracodawca narusza dobra osobiste pracownika, jeśli naruszył przepisy w zakresie wypowiadania umowy o pracę

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę z naruszeniem przepisów, może domagać się przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Nie może natomiast, co do zasady, domagać się przy tym zadośćuczynienia z powodu naruszenia jego dóbr osobistych.

Pracodawca, wypowiadając umowę wyłącznie w sposób niezgodny z prawem, nie narusza godności pracownika.

Nie oznacza to jednak, że pracownikowi w żadnym przypadku nie będzie przysługiwało zadośćuczynienie w związku z rozwiązaniem stosunku pracy. Takie uprawnienie uzyska, gdy pracodawca rozwiązując stosunek pracy naruszy któreś z jego dóbr osobistych. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. gdy pracodawca wypowiadając umowę użyje wobec pracownika obelżywych słów lub go uderzy. Wówczas zatrudniający naruszy dobra osobiste pracownika w postaci nietykalności i czci. Ponieważ naruszenie to pozostaje poza stosunkiem pracy, w takiej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 23 i art. 24 k.c. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w przywołanym wyżej wyroku z 16 listopada 2000 r.: (...) uregulowania w zakresie rozwiązywania stosunków pracy przez pracodawców wykluczają możliwość sięgania do przepisów prawa cywilnego przewidujących ochronę dóbr osobistych, chyba że w związku z rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca naruszy jakieś dobro zwalnianego pracownika, które pozostaje poza zakresem stosunku pracy, a tym samym w istocie podejmie działania niemieszczące się w ukształtowanej przez ustawodawcę formie i treści czynności prawnej rozwiązującej stosunek pracy (...).

Reasumując, wadliwe wypowiedzenie przez Państwa umowy o pracę nie skutkuje naruszeniem dóbr osobistych pracownika, a zatem nie powoduje odpowiedzialności z tego tytułu.

PRZYKŁAD

Pracodawca wypowiedział Mariuszowi T. umowę o pracę zawartą na czas określony z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, o którym strony postanowiły w umowie. Przed dokonaniem wypowiedzenia pracodawca, w obecności innych pracowników, wyrażał opinie poniżające i obrażające Mariusza T. Opinie te dotyczyły nie tylko zawodowej aktywności pracownika, ale również jego życia osobistego. W takiej sytuacji Mariusz T. nie będzie mógł dochodzić odszkodowania lub przywrócenia do pracy. Będzie mógł natomiast dochodzić zadośćuczynienia na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących ochrony jego dóbr osobistych, m.in. dobrego imienia.

Podstawa prawna:

  • art. 23–24, art. 448 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.)
  • art. 111, art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK