| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zawarcie porozumienia z pracodawcą wyklucza późniejsze przywrócenie do pracy

Zawarcie porozumienia z pracodawcą wyklucza późniejsze przywrócenie do pracy

Jeśli pracownica w okresie wypowiedzenia zajdzie w ciążę, to umowa o pracę nie ulegnie rozwiązaniu. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy do zakończenia stosunku pracy doszło na mocy porozumienia stron.

ORZECZENIE

Dorota P. - powódka - pod koniec listopada 2003 r. postanowiła odjeść z pracy i zawarła z pracodawcą porozumienie w tej sprawie. Z końcem lutego 2004 r. jej umowa o pracę została rozwiązana. Na początku kwietnia powódka dowiedziała się jednak, że jest w ciąży, która trwała już 7-8 tygodni - i zwróciła się do byłego pracodawcy o przywrócenie do pracy. Ponieważ pracodawca odmówił, Dorota P. wniosła powództwo.

Sąd I instancji uznał, że doszło do skutecznego rozwiązania stosunku pracy. W chwili zawarcia porozumienia powódka nie była w ciąży. Nie podlegała zatem ochronie przewidzianej w art. 177 par. 1 k.p., który to przepis zawiera zakaz wypowiadania lub rozwiązywania stosunku pracy w okresie ciąży, w drodze jednostronnej czynności prawnej pracodawcy.

Sąd II instancji, zajmując odmienne stanowisko, przywrócił Dorotę P. do pracy na dotychczasowych warunkach. Stwierdził, że powódka zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia - co oznacza, że była chroniona przed rozwiązaniem stosunku pracy. Pozwana spółka zaskarżyła ten wyrok skargą kasacyjną.

Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i oddalił apelację powódki. W uzasadnieniu wskazał, że zgodnie z art. 177 par. 1 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Oznacza to, że pracodawca nie może zwolnić pracownicy w ciąży. Z orzecznictwa wynika jeszcze dalej idąca ochrona. Nawet jeśli pracodawca złoży skuteczne oświadczenie wypowiadające umowę, to do jej rozwiązania i tak nie dojdzie, jeśli w okresie wypowiedzenia pracownica zajdzie w ciążę.

Ochrona dotyczy jednak tylko jednostronnego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę, a nie - tak jak w tym przypadku - zakończenia stosunku pracy na mocy porozumienia stron. Okres, który biegnie od porozumienia do rozwiązania umowy, nie jest okresem wypowiedzenia.

Sygn. akt II PK 24/07

Maria Sankowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK