| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można zwolnić pracownicę w ciąży zatrudnioną w celu przygotowania zawodowego

Czy można zwolnić pracownicę w ciąży zatrudnioną w celu przygotowania zawodowego

Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują odrębnych rozwiązań w zakresie rozwiązania umowy z pracownicą w ciąży zatrudnioną na podstawie umowy w celu przygotowania zawodowego. Zatem ta grupa zatrudnionych podlega ogólnym zasadom dotyczącym ochrony zatrudnienia w okresie ciąży.

Przepisy dotyczące umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego nie zawierają odrębnych regulacji dotyczących rozwiązania umowy o pracę z pracownicą młodocianą będącą w ciąży. W takim przypadku należy stosować ogólne zasady dotyczące szczególnej ochrony stosunku pracy pracownic w ciąży. Oznacza to, że pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na takie rozwiązanie umowy.

RADA

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy w celu przygotowania zawodowego zawartej z pracownicą młodocianą będącą w ciąży.

Umowa o pracę zawarta na czas określony w celu przygotowania zawodowego, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu (art. 177 § 3 Kodeksu pracy).

Oznacza to, że pracownica w ciąży zatrudniona na podstawie umowy w celu przygotowania zawodowego do chwili urodzenia dziecka ma status pracownika, a traci go po urodzeniu dziecka i w związku z tym nie nabywa prawa do urlopu macierzyńskiego. Ma ona jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia (art. 30 ust. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych (...)).

WAŻNE

Umowa o pracę zawarta na czas określony w celu przygotowania zawodowego, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca ma wówczas obowiązek uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę.

Pracownicy, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego (art. 30 ust. 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych (...)).

Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w ciąży, zatrudnioną na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, bez wypowiedzenia bez jej winy (art. 53 Kodeksu pracy). Może jednak rozwiązać taką umowę bez wypowiedzenia z winy pracownicy (art. 52 Kodeksu pracy). Rozwiązanie to jest możliwe po zasięgnięciu przez pracodawcę opinii reprezentującej pracownicę zakładowej organizacji związkowej, którą pracodawca zawiadamia o przyczynie rozwiązania umowy. Jeżeli u pracodawcy nie działają związki zawodowe, pracodawca samodzielnie podejmuje decyzję o zwolnieniu pracownicy w ciąży w trybie natychmiastowym.

Warto podkreślić, że jeżeli pracownica w ciąży złożyła wypowiedzenie umowy o pracę, a następnie dowiedziała się, że jest w ciąży, ma prawo uchylić się od skutków prawnych złożonego oświadczenia. Jeżeli natomiast w chwili składania oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę wiedziała o tym, że jest w ciąży, jej oświadczenie wywołuje skutek w postaci rozwiązania umowy.

Podstawa prawna:

  • art. 177, art. 178, art. 194 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)
  • art. 30 ust. 3–4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Rostworowska

Specjalista ds. obsługi klientów biznesowych z sektora finansowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK