| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak pracodawcy mogą zyskać na zatrudnieniu osób bezrobotnych

Jak pracodawcy mogą zyskać na zatrudnieniu osób bezrobotnych

Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie osoby bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy, mogą osiągać spore oszczędności w kosztach pracy. Mogą się bowiem ubiegać m.in. o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy utworzonego dla takiej osoby oraz o jednorazowy zwrot kosztów wynagrodzenia i opłacone za bezrobotnego składki na ubezpieczenia społeczne.

O refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego mogą starać się:

  • podmioty prowadzące działalność gospodarczą,
  • producenci rolni,
  • niepubliczne przedszkola i szkoły (art. 46 ust. 1–1a ustawy o promocji zatrudnienia...).

Wysokość refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, jaką może otrzymać podmiot, może wynieść nawet 6-krotne przeciętne wynagrodzenie (obowiązujące w dniu zawarcia umowy dotyczącej przyznania refundacji).

Korzyści (+)

Jeżeli umowa o refundację zostałaby zawarta w okresie od września do listopada br., maksymalna kwota zwrotu kosztów może wynieść nawet 20 980,92 zł.

Przed utworzeniem stanowiska pracy dla takiej osoby podmiot ubiegający się o zwrot kosztów składa wniosek w tej sprawie do starosty właściwego ze względu na siedzibę tego podmiotu, przedszkola, szkoły lub producenta rolnego albo ze względu na miejsce wykonywania pracy przez skierowanego bezrobotnego. Pozytywnie rozpatrzony wniosek jest podstawą do zawarcia umowy o refundację ze starostą.

Należy pamiętać, że warunkiem otrzymania wsparcia w tworzeniu nowych miejsc pracy jest zakaz rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę w okresie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o zwrot kosztów. O pomoc nie może wnioskować pracodawca, który w tym okresie zmniejszy wymiar czasu pracy pracowników i rozwiąże stosunek pracy z pracownikiem w drodze wypowiedzenia przez pracodawcę lub na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników.

Pracodawca, który uzyskał refundację kosztów utworzenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, może ubiegać się o także o jednorazowy zwrot kosztów składek na ubezpieczenia społeczne za taką osobę. Pomoc jest przyznawana na podstawie umowy zawartej ze starostą i nie może przekroczyć 300% wysokości minimalnego wynagrodzenia (w 2012 r. – 4500 zł).

Prawo do refundacji składek przysługuje przedsiębiorcy, który przed zatrudnieniem skierowanego bezrobotnego zawarł ze starostą pisemną umowę w tym zakresie, zatrudniał skierowaną osobę przez okres co najmniej 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy, a po tym czasie kontynuował jej zatrudnienie (bez znaczenia pozostaje, na jaki okres została zawarta umowa i w jakim wymiarze etatu).

Pracodawca może przystąpić również do innych programów specjalnych finansowanych ze środków Funduszu Pracy, mających na celu m.in. aktywizację zawodową osób bezrobotnych czy poszukujących pracy i z tego tytułu osiągać pewne korzyści.

W ramach umowy między starostą a pracodawcą (na zasadach i warunkach określonych w kosztorysie) mogą być finansowane m.in. następujące przedsięwzięcia:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kantowicz-Gdańska

Konsultant, certyfikowany trener, audytor. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Zajmuje się w szczególności rozwojem menedżerów oraz badaniem opinii pracowników i doradztwem w zakresie doskonalenia organizacji. Od początku swojej kariery zawodowej pracuje z najwyższą kadrą zarządzającą oraz menedżerami różnych szczebli - zarówno w wymiarze grupowym, jak i indywidualnym. Koncentruje się na kluczowych wyzwaniach i buduje na pozytywach. Rozwija miękkie kompetencje, a w szczególności umiejętności komunikacyjne. Jest inspiratorką autorefleksji i orędowniczką dialogu. Uczy menedżerów, jak skutecznie budować zaangażowanie i przełamywać opory pracowników wobec zmian. Jako niezależny konsultant i trener pracuje od 2006 roku. Zrealizowała liczne projekty doradcze i rozwojowe dla firm z wielu branż oraz instytucji publicznych. Prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz PR (kształtowanie wizerunku pracodawcy, komunikacja menedżerska, komunikacja wewnętrzna w organizacji, zarządzanie talentami, zarzadzanie wiedzą i inne obszary tematyczne). Projektuje programy rozwojowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK