| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Umowy zawarte na okres dłuższy niż 24 miesiące przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej rozwiązują się z upływem terminu

Umowy zawarte na okres dłuższy niż 24 miesiące przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej rozwiązują się z upływem terminu

Pracownicy, którzy przed wejściem w życie tzw. ustawy antykryzysowej, czyli przed 22 sierpnia 2009 r., zawarli z pracodawcą umowę na czas określony dłuższy niż 2 lata, nie mogą żądać uznania tej umowy za bezterminową. Takie umowy rozwiązują się w przewidzianym w nich terminie, choćby trwały ponad 2 lata. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 9 sierpnia 2012 r. (III PZP 5/12).

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Uzasadniając uchwałę SN wskazał, że przepisy ustawy antykryzysowej powinny być interpretowane zgodnie z postanowieniami konstytucji, zwłaszcza z zapisaną w art. 2 zasadą państwa prawnego. Z tej zasady wynika zapewnienie przez ustawodawcę zaufania obywateli do stanowionego prawa.

Przyjęcie wykładni, że umowa o pracę zawarta przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej ulegałaby zmianom (np. przekształceniu w umowę na czas nieokreślony), naruszałoby tę konstytucyjną zasadę. Strony nie mogły bowiem przewidzieć takich sytuacji, gdy zawierały umowę o pracę – podkreślił sąd. Dlatego uznał, że umowy zawarte przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej na okres dłuższy niż 2 lata, których termin zakończenia przypadał w czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej, rozwiązują się w przewidzianym w umowie terminie, nawet gdyby był on dłuższy niż 2 lata.

WAŻNE!

Umowy zawarte na czas określony powyżej 24 miesięcy przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej nie przekształcają się w umowy na czas nieokreślony.

Sąd Najwyższy ustalił również zakres stosowania przepisu art. 35 ust. 2 ustawy antykryzysowej, zgodnie z którym do umów o pracę zawartych na czas określony trwających w dniu wejścia w życie ustawy antykryzysowej stosuje się przepisy art. 13 tej ustawy, wyznaczający maksymalny okres terminowego zatrudnienia pracowniczego na 24 miesiące. W opinii SN, przepis ten powinien mieć zastosowanie do kolejnych umów zawieranych w czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej. Jednocześnie SN stwierdził, że okres trwania wcześniejszej umowy, zawartej przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej, powinien być zaliczony do 24-miesięcznego, maksymalnego okresu zatrudnienia na czas określony.

Podstawa prawna:

  • art. 13, art. 35 ust. 2 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 125, poz. 1035 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK