| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Umowy zawarte na okres dłuższy niż 24 miesiące przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej rozwiązują się z upływem terminu

Umowy zawarte na okres dłuższy niż 24 miesiące przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej rozwiązują się z upływem terminu

Pracownicy, którzy przed wejściem w życie tzw. ustawy antykryzysowej, czyli przed 22 sierpnia 2009 r., zawarli z pracodawcą umowę na czas określony dłuższy niż 2 lata, nie mogą żądać uznania tej umowy za bezterminową. Takie umowy rozwiązują się w przewidzianym w nich terminie, choćby trwały ponad 2 lata. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 9 sierpnia 2012 r. (III PZP 5/12).

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Uzasadniając uchwałę SN wskazał, że przepisy ustawy antykryzysowej powinny być interpretowane zgodnie z postanowieniami konstytucji, zwłaszcza z zapisaną w art. 2 zasadą państwa prawnego. Z tej zasady wynika zapewnienie przez ustawodawcę zaufania obywateli do stanowionego prawa.

Przyjęcie wykładni, że umowa o pracę zawarta przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej ulegałaby zmianom (np. przekształceniu w umowę na czas nieokreślony), naruszałoby tę konstytucyjną zasadę. Strony nie mogły bowiem przewidzieć takich sytuacji, gdy zawierały umowę o pracę – podkreślił sąd. Dlatego uznał, że umowy zawarte przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej na okres dłuższy niż 2 lata, których termin zakończenia przypadał w czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej, rozwiązują się w przewidzianym w umowie terminie, nawet gdyby był on dłuższy niż 2 lata.

WAŻNE!

Umowy zawarte na czas określony powyżej 24 miesięcy przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej nie przekształcają się w umowy na czas nieokreślony.

Sąd Najwyższy ustalił również zakres stosowania przepisu art. 35 ust. 2 ustawy antykryzysowej, zgodnie z którym do umów o pracę zawartych na czas określony trwających w dniu wejścia w życie ustawy antykryzysowej stosuje się przepisy art. 13 tej ustawy, wyznaczający maksymalny okres terminowego zatrudnienia pracowniczego na 24 miesiące. W opinii SN, przepis ten powinien mieć zastosowanie do kolejnych umów zawieranych w czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej. Jednocześnie SN stwierdził, że okres trwania wcześniejszej umowy, zawartej przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej, powinien być zaliczony do 24-miesięcznego, maksymalnego okresu zatrudnienia na czas określony.

Podstawa prawna:

  • art. 13, art. 35 ust. 2 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 125, poz. 1035 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK