| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak przeprowadzić procedurę zwolnień grupowych

Jak przeprowadzić procedurę zwolnień grupowych

Zwolnienia grupowe polegają na rozwiązaniu w okresie nieprzekraczającym 30 dni umów o pracę ze znaczną częścią załogi z przyczyn niedotyczących pracowników. Dokonanie zwolnień grupowych wymaga od pracodawcy zastosowania szczególnego trybu postępowania, odmiennego niż tryb zwolnień pracowników uregulowany w Kodeksie pracy.

Jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, zawiadomienie o planowanych zwolnieniach grupowych należy przekazać przedstawicielom pracowników wyłonionym w trybie przyjętym u danego pracodawcy (art. 2 ust. 7 ustawy o zwolnieniach grupowych). Przedstawiciele pracowników nie powinni być wskazani jednostronnie przez pracodawcę.

Po dokonaniu zawiadomienia należy rozpocząć z zakładowymi organizacjami związkowymi lub w razie ich braku z przedstawicielami pracowników konsultacje, które mają dotyczyć w szczególności możliwości uniknięcia lub zmniejszenia rozmiaru grupowego zwolnienia oraz spraw pracowniczych związanych z tym zwolnieniem, w tym zwłaszcza możliwości przekwalifikowania lub przeszkolenia zawodowego, a także uzyskania innego zatrudnienia przez zwolnionych pracowników.

Krok 2. Porozumienie lub regulamin zwolnień grupowych

W terminie nie dłuższym niż 20 dni od dnia zawiadomienia organizacji związkowych lub przedstawicieli pracowników o zwolnieniach grupowych powinno dojść do zawarcia porozumienia między pracodawcą a zakładowymi organizacjami związkowymi. Uchylanie się od podjęcia rokowań w sprawie zawarcia porozumienia stanowi naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów o pracę w rozumieniu art. 45 § 1 k.p. (wyrok SN z 23 stycznia 1991 r., I PR 452/90, PiZS 1991/5/64).

Porozumienie powinno określać:

  • zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia,
  • obowiązki pracodawcy w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia innych spraw pracowniczych związanych z zamierzonym grupowym zwolnieniem.

Jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca powinien uzgodnić treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi, a jeżeli i to nie jest możliwe, zasady te pracodawca ustala samodzielnie w regulaminie, uwzględniając, w miarę możliwości, propozycje przedstawione w ramach konsultacji przez zakładowe organizacje związkowe.

Jeżeli w zakładzie nie działają zakładowe organizacje związkowe, zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia pracodawca ustala w regulaminie, po konsultacji z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy.

Krok 3. Zawiadomienie urzędu pracy

Po zawarciu porozumienia albo utworzeniu regulaminu zwolnień grupowych pracodawca zawiadamia na piśmie właściwy powiatowy urząd pracy o:

  • przyjętych ustaleniach dotyczących grupowego zwolnienia, w tym o liczbie zatrudnionych i zwalnianych pracowników,
  • przyczynach ich zwolnienia,
  • okresie, w ciągu którego ma być dokonane zwolnienie,
  • przeprowadzonej konsultacji zamierzonego grupowego zwolnienia.

Kopię tego zawiadomienia pracodawca przekazuje zakładowym organizacjom związkowym lub przedstawicielom pracowników (art. 4 ust. 2 ustawy o zwolnieniach grupowych). Mogą oni przedstawić właściwemu powiatowemu urzędowi pracy swoją opinię w sprawie grupowego zwolnienia.

Krok 4. Dokonywanie wypowiedzeń umów o pracę

Wypowiedzenie pracownikowi stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dokonania powtórnego zawiadomienia urzędu pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK