| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Ograniczenia zdrowotne a przyczyna zwolnienia

Ograniczenia zdrowotne a przyczyna zwolnienia

Zaświadczenie lekarza medycyny pracy powinno określać zdolność pracownika do wykonywania pracy. Jakiekolwiek przeciwwskazania dotyczące wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do zakresu czynności pracownika uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę.

Ograniczenia zdrowotne a przyczyna wypowiedzenia

Jeżeli pracownik nie może wykonywać pracy na określonym stanowisku ze względu na ograniczenia zdrowotne, to pracodawca może rozważyć przede wszystkim przeniesienie pracownika na inne stanowisko (zgodnie z zaleceniem lekarza), na którym pracownik nie będzie zmuszony do wykonywania czynności objętych ograniczeniami.

Natomiast, jeżeli pracodawca nie będzie miał możliwości przeniesienia pracownika na inne stanowisko pracy, odpowiadające kwalifikacjom pracownika, to w takiej sytuacji pracodawca może rozważyć możliwość rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem za wypowiedzeniem.

Zgodnie bowiem z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999 r.: „Przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do zakresu czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę”. W takim przypadku przyczyną wypowiedzenia będzie okoliczność niezależna od pracownika, a jak stwierdził Sąd Najwyższy w VIII tezie uchwały z 27 czerwca 1985 r., przyczyna wypowiedzenia nie zawsze musi być zależna od pracownika.

Przykład

Pracownik zatrudniony na stanowisku mechanika serwisu w punkcie 18 zakresu obowiązków ma wskazaną pracę na wysokościach powyżej 3 metrów. Czynność ta jest wykonywana łącznie przez jedną godzinę raz na kwartał. Praca na wysokościach wykonywana jest również przez innych członków zespołu. W zaświadczeniu lekarskim wydanym po przeprowadzeniu badań kontrolnych lekarz napisał, że pracownik jest zdolny do wykonywania pracy, jednak z ograniczeniem zdrowotnym polegającym na zakazie wykonywania pracy na wysokościach powyżej 3 metrów.

Co do zasady pracodawca nie powinien dopuszczać pracownika do pracy na danym stanowisku, jeżeli pracownik ma ograniczenia zdrowotne do wykonywania choćby jednego z podstawowych obowiązków wynikających z zakresu czynności. W związku z tym, że praca na wysokościach jest wykonywana łącznie przez jedną godzinę raz na 3 miesiące (pracownik musi zdjąć określone narzędzia), to wydaje się, że pracodawca mógłby dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku pracy. W takim przypadku pracodawca w pierwszej kolejności powinien wydać kategoryczne pisemne polecenie służbowe zakazu wykonywania czynności związanych z pracą na wysokości powyżej 3 metrów. Jednocześnie powinien skierować innych pracowników do wykonania czynności za pracownika objętego ograniczeniami zdrowotnymi.

Podstawa prawna:

  • art. 94 pkt 4, art. 207 § 2 pkt 1, art. 229 § 4 Kodeksu pracy,
  • § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 roku w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 69, poz. 332 ze zm.).

Orzecznictwo:

  • uchwała SN z 27 czerwca 1985 r. (III PZP 10/85, OSNC 1985/11/164),
  • wyrok SN z 16 grudnia 1999 r. (I PKN 469/99, OSNP 2001/10/346).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK