| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy z powodu pomyłki pracodawcy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia

Czy z powodu pomyłki pracodawcy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia

Pracownik zmienił numer swojego konta bankowego i poinformował o tym dział płac naszej firmy. Jednak pracownica działu płac pomyliła się i wypłata została przelana na stare konto. Pracownik rozwiązał z nami umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, uzasadniając to brakiem wypłaty wynagrodzenia w terminie ustalonym w firmie. Pracownik zażądał wydania świadectwa pracy i przestał przychodzić do pracy, mimo że wynagrodzenie wypłaciliśmy mu w kasie następnego dnia po terminie wypłaty. Czy powinniśmy wydać pracownikowi świadectwo pracy? Czy dokonane przez niego rozwiązanie umowy było prawidłowe?

Powinni Państwo wydać pracownikowi świadectwo pracy, ponieważ umowa o pracę została rozwiązana w dniu złożenia przez niego pisma o rozwiązaniu umowy ze skutkiem natychmiastowym. Mogą jednak Państwo zakwestionować przed sądem pracy zasadność rozwiązania umowy przez pracownika w tym trybie, gdyż należy przyjąć, że przyczyna podana przez pracownika nie powinna być podstawą do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę dokonane przez Państwa pracownika jest skuteczne. Dla ważności rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy nie jest istotne to, czy dopuścili się Państwo ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec swojego pracownika. Przedstawione przez pracownika uzasadnienie rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym z winy pracodawcy może być podważone przez Państwa jedynie na drodze sądowej (art. 611 Kodeksu pracy). Pracodawca nie może natomiast uznać, że dokonane przez pracownika rozwiązanie umowy o pracę jest bezskuteczne i odmówić wydania świadectwa pracy. Takie stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 14 lutego 2012 r. (III PZP 5/11), stwierdzając, że „rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika – tak samo, jak takie rozwiązanie umowy przez pracodawcę – wywołuje skutek w postaci rozwiązania stosunku pracy, niezależnie od jego zgodności z przepisami określającymi przesłanki dopuszczalności rozwiązania”. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 16 maja 1997 r. (I PKN 170/97, OSNP 1998/8/239), stwierdzając, że „wypowiedzenie umowy o pracę lub rozwiązanie bez wypowiedzenia nawet sprzeczne z prawem lub nieuzasadnione nie jest nieważne z mocy prawa”.

W związku z tym złożone przez Państwa pracownika rozwiązanie umowy o pracę jest skuteczne, mimo że istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie uznane przez sąd pracy za bezpodstawne. Będą Państwo mogli wówczas domagać się od pracownika wypłaty odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (art. 611 i art. 612 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Pracodawca, który nie zgadza się z przyczyną rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracownika, może kwestionować to rozwiązanie umowy tylko przed sądem pracy.

Zdaniem Sądu Najwyższego, przesłanką uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia ze względu na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika i uzyskanie odszkodowania jest wina umyślna lub rażące niedbalstwo pracodawcy (wyrok z 4 kwietnia 2000 r., I PKN 516/99, OSNP 2001/16/516). Jednak nie każde naruszenie podstawowego obowiązku pracodawcy (takim obowiązkiem jest terminowe wypłacanie pracownikowi wynagrodzenia) jest ciężkim naruszeniem. Trudno zakwalifikować pomyłkę Państwa pracownicy jako rażące niedbalstwo czy wina umyślna. Dlatego sąd pracy prawdopodobnie uzna, że dokonane przez pracownika rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia było bezzasadne.

W przedstawionej sytuacji powinni jednak Państwo wydać pracownikowi świadectwo pracy, wpisując w nim, że umowa rozwiązała się bez wypowiedzenia z winy pracodawcy (art. 55 § 11 Kodeksu pracy). Obowiązek wydania świadectwa pracy ma w tym przypadku charakter bezwarunkowy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »