| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy przerwa między kolejnymi umowami na czas określony musi przekraczać jeden miesiąc

Czy przerwa między kolejnymi umowami na czas określony musi przekraczać jeden miesiąc

Zatrudniamy pracowników przede wszystkim na podstawie umów o pracę na czas określony. Jest to spowodowane zróżnicowanymi możliwościami naszej firmy w poszczególnych miesiącach roku. Nie chcemy zatrudniać pracowników na czas nieokreślony. Czy wystarczające jest dla uniknięcia skutku z art. 251 k.p. wprowadzenie pomiędzy kolejnymi umowami na czas określony przerwy wynoszącej jeden miesiąc i jeden dzień?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA

Zasady obliczania terminów nie zostały określone w przepisach prawa pracy i w związku z tym, na mocy art. 300 k.p. stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego. Należy zatem rozstrzygnąć, czy termin miesięczny liczy się zgodnie z art. 112 k.c. czy z art. 114 k.c., uwzględniając, że art. 114 k.c. stosuje się, gdy ciągłość terminu nie jest wymagana.

W ocenie Sądu Najwyższego, przy stosowaniu art. 251 k.p., miesiąc liczy się jako 30 dni (wyrok SN z 15 lutego 2000 r., I PKN 512/99, OSNAPiUS 2001/13/439). Zgodnie z taką wykładnią, jeżeli umowa o pracę rozwiązała się 30 listopada, to termin miesiąca upływa 30 grudnia.

Natomiast według innego poglądu termin miesięczny jest terminem ciągłym. Należy go liczyć zgodnie z regułą wynikającą z art. 112 k.c. Kończy się on wówczas z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu (np. 15 marca-15 kwietnia), a jeżeli dnia takiego w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca (np. 31 marca-30 kwietnia). Do liczenia terminu z art. 251 k.p. nie stosuje się art. 114 k.c. Przepis ten dotyczy bowiem sposobu obliczania terminu miesięcznego, gdy nie jest wymagana ciągłość.

W praktyce powyższe rozbieżności nie mają większego znaczenia. W ocenie Sądu Najwyższego należy przyjąć, że przekroczenie jednego miesiąca w rozumieniu art. 251 k.p. następuje, gdy przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę trwa co najmniej 31 dni (wyrok SN z 15 lutego 2000 r., I PKN 512/99, OSNAPiUS 2001/13/ 439). Jednakże w sytuacji gdy jedynym uzasadnieniem dla istnienia 31-dniowej przerwy jest uniknięcie skutku z art. 251 k.p., nastąpi obejście przepisów prawa pracy i omawiany przepis znajdzie zastosowanie.


Podstawa prawna:• art. 251, art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.),
• art. 112, art. 114 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »