| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy w świadectwie pracy powinna znaleźć się informacja o dniach wolnych na poszukiwanie pracy

Czy w świadectwie pracy powinna znaleźć się informacja o dniach wolnych na poszukiwanie pracy

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W trakcie okresu wypowiedzenia pracownik cały czas przebywał na zwolnieniu lekarskim i nie wykorzystał 3 dni na poszukiwanie pracy. Zażądał on od nas zamieszczenia w świadectwie pracy informacji o niewykorzystaniu dni wolnych na poszukiwanie pracy. Czy powinniśmy zamieścić w świadectwie taką informację?

Nie mają Państwo obowiązku zamieszczenia w świadectwie pracy informacji o niewykorzystaniu dni wolnych na poszukiwanie pracy. W świadectwie pracy zamieszczamy tylko ściśle określone dane. Przepisy nie wskazują w świadectwie żadnego miejsca, w którym można zamieścić taką informację.

W świadectwie pracy pracodawca zamieszcza informacje dotyczące m.in.:

  • okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
  • zajmowanych przez pracownika stanowisk,
  • trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy.

Oprócz tych danych, w świadectwie należy podać inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego (art. 97 Kodeksu pracy).

Świadectwo pracy nie zawiera natomiast rubryki, w której można byłoby zamieścić informację o niewykorzystaniu przez pracownika dni wolnych na poszukiwanie pracy. Informacji o dniach na poszukiwanie pracy nie można zamieścić w rubryce dotyczącej informacji uzupełniających.

Przepisy dokładnie określają, jakie dane mogą być zamieszczone w rubryce, w której wpisuje się informacje uzupełniające. Należy tutaj podać informację o należnościach ze stosunku pracy uznanych przez pracodawcę i niewypłaconych pracownikowi do czasu rozwiązania umowy o pracę z powodu braku środków finansowych. Ponadto tylko na żądanie pracownika w tej rubryce zamieszcza się informacje o:

  • wysokości i składnikach wynagrodzenia pracownika,
  • uzyskanych przez pracownika kwalifikacjach,
  • prawomocnym orzeczeniu sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania, które jest wynikiem dokonania niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia.

Pracodawca nie powinien zamieszczać w świadectwie pracy nie tylko informacji o niewykorzystaniu dni wolnych na poszukiwanie pracy, ale także informacji o wykorzystaniu przez pracownika takich dni wolnych. Informacji w tym zakresie nie zamieszcza się nawet w ust. 4 pkt 9 świadectwa pracy, gdzie podaje się informację o wykorzystaniu dodatkowego urlopu lub innych uprawnień lub świadczeń przewidzianych w przepisach prawa pracy. Wskazane w tym punkcie informacje podaje się tylko wówczas, gdy mają one wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy. Informacja o wykorzystaniu dni wolnych na poszukiwanie pracy nie ma natomiast wpływu na dalsze uprawnienia pracownicze pracownika.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Leader

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »