| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy w świadectwie pracy powinna znaleźć się informacja o dniach wolnych na poszukiwanie pracy

Czy w świadectwie pracy powinna znaleźć się informacja o dniach wolnych na poszukiwanie pracy

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W trakcie okresu wypowiedzenia pracownik cały czas przebywał na zwolnieniu lekarskim i nie wykorzystał 3 dni na poszukiwanie pracy. Zażądał on od nas zamieszczenia w świadectwie pracy informacji o niewykorzystaniu dni wolnych na poszukiwanie pracy. Czy powinniśmy zamieścić w świadectwie taką informację?

Dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują pracownikowi, który otrzymał wypowiedzenie od pracodawcy (art. 37 Kodeksu pracy). Powinny być one wykorzystane w celu np. wzięcia udziału w rozmowie kwalifikacyjnej lub składania ofert pracy.

PRZYKŁAD

Pracodawca złożył pracownikowi wypowiedzenie z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Po rozwiązaniu umowy pracownik chce przejść na emeryturę. Nie zamierza już podejmować kolejnej pracy. Pracownikowi nie przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy.

Liczba dni wolnych na poszukiwanie pracy zależy od długości okresu wypowiedzenia. Pracownikowi przysługują:

  • 2 dni na poszukiwanie pracy, jeżeli otrzymał 2-tygodniowe lub 1-miesięczne wypowiedzenie,
  • 3 dni na poszukiwanie pracy, jeżeli pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

Zatem dni wolne na poszukiwanie pracy nie przysługują pracownikom, którzy otrzymali wypowiedzenie umowy na zastępstwo, ponieważ okres wypowiedzenia w przypadku takich umów wynosi 3 dni robocze (art. 331 Kodeksu pracy). Dotyczy to również osób zatrudnionych na podstawie umów na okres próbny. Tylko pracownik, który otrzymał wypowiedzenie umowy na okres próbny zawartej na 3 miesiące, będzie miał prawo do dni na poszukiwanie pracy, ponieważ przysługuje mu 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. W przypadku wypowiedzenia umów na okres próbny krótszych niż 3-miesięczne – dni na poszukiwanie pracy nie przysługują.

Pracownikowi przysługują bowiem w takim przypadku następujące okresy wypowiedzenia:

  • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie, a krótszy niż 3 miesiące.

Pracownik nie ma też prawa do dni wolnych na poszukiwanie pracy, jeżeli sam złoży wypowiedzenie lub jeżeli rozwiąże umowę o pracę za porozumieniem stron. Pracownik nie może skorzystać z dni wolnych na poszukiwanie pracy również wtedy, gdy przez cały okres wypowiedzenia chorował, tak jak Państwa pracownik. Jeżeli pracownik nie wykorzysta dni wolnych na poszukiwanie pracy, nie przysługuje mu za te dni ekwiwalent pieniężny.

Podstawa prawna:

  • art. 331, art. 34, art. 37, art. 97 Kodeksu pracy,
  • załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »