| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można zwolnić pracownika przed upływem 3 dni od zawiadomienia organizacji związkowej

Czy można zwolnić pracownika przed upływem 3 dni od zawiadomienia organizacji związkowej

Przewodniczącemu związku zawodowego wręczyliśmy pismo o zamiarze rozwiązania umowy o pracę z naszym pracownikiem w trybie dyscyplinarnym z powodu przebywania tego pracownika w pracy pod wpływem alkoholu. Od razu otrzymaliśmy od związku odpowiedź, że nie będzie on bronił tego pracownika. W związku z tym tego samego dnia zwolniliśmy go dyscyplinarnie. Pracownik odwołał się do sądu pracy. W pozwie zarzuca nam, że dostał zwolnienie dyscyplinarne w tym samym dniu, w którym zawiadomiono związek zawodowy o zamiarze rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jego zdaniem, z wręczeniem zwolnienia dyscyplinarnego powinniśmy odczekać 3 dni. Tyle czasu ma związek zawodowy na przedstawienie swojego stanowiska w sprawie rozwiązania z pracownikiem umowy bez wypowiedzenia. Czy pracownik ma rację?

Pracownik nie ma racji, ponieważ konsultacja związkowa została przeprowadzona prawidłowo. Jeżeli związek wypowiedział się w sprawie zwolnienia pracownika wcześniej, to pracodawca nie musi czekać 3 dni, aby zwolnić pracownika dyscyplinarnie.

Pracodawca ma obowiązek zawiadomienia na piśmie reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej w sprawie zamiaru rozwiązania z tym pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy (art. 52 § 3 Kodeksu pracy). Organizacja związkowa powinna wyrazić swoją opinię w tej sprawie niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni. Nie musieli zatem Państwo czekać, aż upłynie okres 3 dni, aby wręczyć pracownikowi zwolnienie dyscyplinarne. Spełnili Państwo swój obowiązek, ponieważ pismo rozwiązujące umowę o pracę zostało wręczone pracownikowi dopiero po zawiadomieniu związku zawodowego i otrzymaniu od tego związku stanowiska w sprawie zwolnienia pracownika.

Poważnym naruszeniem przepisów dotyczących rozwiązywania umów o pracę byłoby rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia dokonane przez zakład pracy przed otrzymaniem opinii organizacji związkowej w sprawie zwolnienia pracownika.

W omawianej sytuacji, co prawda, wręczyli Państwo pracownikowi pismo o rozwiązaniu umowy o pracę przed upływem 3-dniowego terminu, to jednak już po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej i przekazaniu go Państwu. Związek zawodowy może zgłaszać zastrzeżenia w kwestii zasadności rozwiązania umowy o pracę maksymalnie w ciągu 3 dni. Nie musi on jednak tego robić w ostatnim dniu wskazanego terminu. Termin 3-dniowy, jaki ma organizacja związkowa na przedstawienie swojej opinii, liczymy od następnego dnia po przekazaniu organizacji związkowej zawiadomienia pracodawcy o zamiarze zwolnienia pracownika. Niezależnie od stanowiska związkowego, pracodawca samodzielnie decyduje o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia. Jeżeli organizacja związkowa nie przedstawi swojej opinii w terminie 3 dni, wówczas pracodawca nie musi czekać na stanowisko związku, tylko może podjąć decyzję o zwolnieniu pracownika bez tej opinii.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK