| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można zwolnić pracownika przed upływem 3 dni od zawiadomienia organizacji związkowej

Czy można zwolnić pracownika przed upływem 3 dni od zawiadomienia organizacji związkowej

Przewodniczącemu związku zawodowego wręczyliśmy pismo o zamiarze rozwiązania umowy o pracę z naszym pracownikiem w trybie dyscyplinarnym z powodu przebywania tego pracownika w pracy pod wpływem alkoholu. Od razu otrzymaliśmy od związku odpowiedź, że nie będzie on bronił tego pracownika. W związku z tym tego samego dnia zwolniliśmy go dyscyplinarnie. Pracownik odwołał się do sądu pracy. W pozwie zarzuca nam, że dostał zwolnienie dyscyplinarne w tym samym dniu, w którym zawiadomiono związek zawodowy o zamiarze rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jego zdaniem, z wręczeniem zwolnienia dyscyplinarnego powinniśmy odczekać 3 dni. Tyle czasu ma związek zawodowy na przedstawienie swojego stanowiska w sprawie rozwiązania z pracownikiem umowy bez wypowiedzenia. Czy pracownik ma rację?

Pracownik nie ma racji, ponieważ konsultacja związkowa została przeprowadzona prawidłowo. Jeżeli związek wypowiedział się w sprawie zwolnienia pracownika wcześniej, to pracodawca nie musi czekać 3 dni, aby zwolnić pracownika dyscyplinarnie.

Pracodawca ma obowiązek zawiadomienia na piśmie reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej w sprawie zamiaru rozwiązania z tym pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy (art. 52 § 3 Kodeksu pracy). Organizacja związkowa powinna wyrazić swoją opinię w tej sprawie niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni. Nie musieli zatem Państwo czekać, aż upłynie okres 3 dni, aby wręczyć pracownikowi zwolnienie dyscyplinarne. Spełnili Państwo swój obowiązek, ponieważ pismo rozwiązujące umowę o pracę zostało wręczone pracownikowi dopiero po zawiadomieniu związku zawodowego i otrzymaniu od tego związku stanowiska w sprawie zwolnienia pracownika.

Poważnym naruszeniem przepisów dotyczących rozwiązywania umów o pracę byłoby rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia dokonane przez zakład pracy przed otrzymaniem opinii organizacji związkowej w sprawie zwolnienia pracownika.

W omawianej sytuacji, co prawda, wręczyli Państwo pracownikowi pismo o rozwiązaniu umowy o pracę przed upływem 3-dniowego terminu, to jednak już po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej i przekazaniu go Państwu. Związek zawodowy może zgłaszać zastrzeżenia w kwestii zasadności rozwiązania umowy o pracę maksymalnie w ciągu 3 dni. Nie musi on jednak tego robić w ostatnim dniu wskazanego terminu. Termin 3-dniowy, jaki ma organizacja związkowa na przedstawienie swojej opinii, liczymy od następnego dnia po przekazaniu organizacji związkowej zawiadomienia pracodawcy o zamiarze zwolnienia pracownika. Niezależnie od stanowiska związkowego, pracodawca samodzielnie decyduje o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia. Jeżeli organizacja związkowa nie przedstawi swojej opinii w terminie 3 dni, wówczas pracodawca nie musi czekać na stanowisko związku, tylko może podjąć decyzję o zwolnieniu pracownika bez tej opinii.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK