| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można zwolnić pracownika przed upływem 3 dni od zawiadomienia organizacji związkowej

Czy można zwolnić pracownika przed upływem 3 dni od zawiadomienia organizacji związkowej

Przewodniczącemu związku zawodowego wręczyliśmy pismo o zamiarze rozwiązania umowy o pracę z naszym pracownikiem w trybie dyscyplinarnym z powodu przebywania tego pracownika w pracy pod wpływem alkoholu. Od razu otrzymaliśmy od związku odpowiedź, że nie będzie on bronił tego pracownika. W związku z tym tego samego dnia zwolniliśmy go dyscyplinarnie. Pracownik odwołał się do sądu pracy. W pozwie zarzuca nam, że dostał zwolnienie dyscyplinarne w tym samym dniu, w którym zawiadomiono związek zawodowy o zamiarze rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jego zdaniem, z wręczeniem zwolnienia dyscyplinarnego powinniśmy odczekać 3 dni. Tyle czasu ma związek zawodowy na przedstawienie swojego stanowiska w sprawie rozwiązania z pracownikiem umowy bez wypowiedzenia. Czy pracownik ma rację?

W zawiadomieniu do organizacji związkowej należy podać tę samą przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, która znajdzie się później w skierowanym do pracownika piśmie rozwiązującym umowę.

W przepisach Kodeksu pracy nie ma wymogu zachowania formy pisemnej przy zawiadamianiu zakładowej organizacji związkowej o zamiarze rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Wyrażenie opinii organizacji związkowej także nie musi być złożone pracodawcy na piśmie. Jednak w przypadku sporu forma pisemna jest bardziej przydatna i korzystna niż ustna, zwłaszcza w postępowaniu kontrolnym PIP bądź sądowym. Prawidłowe przeprowadzenie konsultacji związkowej jest czynnością formalną i choć nie wiąże pracodawcy, pominięcie konsultacji bądź nieprawidłowe jej przeprowadzenie może spowodować, że sąd pracy przywróci pracownika do pracy albo zasądzi na jego rzecz odszkodowanie od zakładu pracy.

PRZYKŁAD

Dyrektor zakładu pracy zawiadomił zakładową organizację związkową o zamiarze rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem, będącym członkiem tej organizacji, za kolejne opuszczenie stanowiska pracy bez wiedzy przełożonego. Przewodniczący związku w tym samym dniu złożył dyrektorowi ustną deklarację, że wyraża zgodę na zwolnienie dyscyplinarne tego pracownika z uwagi na powtarzające się i rażące naruszanie przez niego postanowień regulaminu pracy. Dyrektor na drugi dzień wręczył pracownikowi zwolnienie dyscyplinarne. W 3. dniu od otrzymania przez związek zawodowy pisma w sprawie zwolnienia dyrektor otrzymał od związku oficjalne pismo, że nie wyraża on zgody na zwolnienie tego pracownika. W tej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że sąd pracy przywróci pracownika do pracy lub zasądzi na jego rzecz odszkodowanie pieniężne. Pracodawca w okresie 3-dniowego terminu przeznaczonego na konsultacje otrzymał bowiem od związku zawodowego pismo o niewyrażeniu zgody na zwolnienie pracownika. Ustna deklaracja przewodniczącego nie będzie miała wpływu na prawo pracodawcy do zwolnienia pracownika.

Podstawa prawna:

  • art. 52 § 3 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »