| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika

Pracodawca, który planuje ponowne zatrudnienie pracowników, musi pamiętać, że pracownikom, z którymi wcześniej rozwiązał umowę o pracę w ramach zwolnień grupowych, przysługuje prawo zgłoszenia chęci powrotu do pracy. Uprawnienie to pracownicy mogą zrealizować pod warunkiem przekazania pracodawcy zamiaru ponownego przyjęcia do pracy w ciągu roku od zwolnienia z pracy.

Sąd Najwyższy w wyroku z 7 sierpnia 2002 r. (I PKN 594/01, OSNP 2004/8/140) podkreślił, że „zatrudnienie na nowo utworzonym stanowisku pracy, na którym wymagane są szczególne kwalifikacje lub umiejętności, których pracodawca nie wymagał od zwolnionego pracownika, nie jest zatrudnieniem w tej samej grupie zawodowej w rozumieniu ustawy, jeżeli pracownik zatrudniony poprzednio musiałby dopiero zdobyć te kwalifikacje lub umiejętności”. Sąd wyjaśnił, że jeżeli wymagania pracodawcy co do odmiennych kwalifikacji nowego pracownika są podyktowane innym zakresem zadań i obowiązków, innym rodzajem czynności, które mają mu być powierzone, to nie można przyjąć, że pracownik ten został zatrudniony w tej samej grupie zawodowej.

Ta sama grupa zawodowa może być rozumiana w związku z tym różnie – albo jako zespół pracowników legitymujących się szczególnymi uprawnieniami do wykonywanej pracy (np. kierowca, lekarz), albo jako zespół wykonujący w zakładzie takie same lub podobne rodzajowo czynności (funkcje), a także jako grono pracowników o podobnym wykształceniu i kwalifikacjach potrzebnych do realizacji skonkretyzowanych zadań zakładu pracy. Ocena, czy zatrudnienie nastąpiło w tej samej grupie zawodowej, zależy też od sytuacji konkretnego pracodawcy, rodzaju zadań wykonywanych w zakładzie pracy i wymaganego przygotowania zawodowego pracowników (wyrok SN z 7 marca 1997 r., I PKN 26/97, OSNP 1997/24/486).

PRZYKŁAD

Pracownik był zatrudniony w wydawnictwie na stanowisku specjalisty ds. logistyki i kolportażu. Wskutek reorganizacji firmy zlikwidowano komórkę organizacyjną, w której pracował. Pracownik został zwolniony z wydawnictwa w trybie zwolnień grupowych. Po kilku miesiącach w gazecie przeczytał ogłoszenie o rekrutacji do firmy, z której został zwolniony. Pisemnie zgłosił więc chęć ponownego zatrudnienia. Mimo tego zgłoszenia pracodawca wybrał innego kandydata. Pracownik wystąpił do sądu z pozwem o nakazanie wydawnictwu nawiązania z nim umowy o pracę. Sąd oddalił jego żądanie stwierdzając, że nie posiada on niezbędnych umiejętności i kwalifikacji na stanowisku, na które ogłoszono nabór. Nowo zatrudniona osoba ma wykształcenie ekonomiczne (potrafi sporządzać analizy finansowe) i doskonale zna potrzebne w wykonywaniu tych zadań programy komputerowe. W ocenie sądu, ponowne zatrudnienie nie odbywało się w tej samej grupie zawodowej, w której poprzednio pracował pracownik. Stanowisko sądu było prawidłowe.

Uprawnienie pracownika do ponownego zatrudnienia powstaje również w razie zamiaru zatrudnienia przez pracodawcę nowego pracownika w tej samej grupie zawodowej, wykonującej zespół rodzajowo wewnętrznie spójnych czynności zawodowych, a nie tylko na konkretnym stanowisku pracy, wyodrębnionym w strukturze organizacyjnej firmy (wyrok SN z 19 grudnia 1997 r., I PKN 445/97, OSNP 1998/22/648).

W wyroku z 4 grudnia 1998 r. (I PKN 444/98, OSNP 2000/2/45) SN natomiast stwierdził, że „obowiązek zatrudnienia w tej samej grupie zawodowej nie jest ograniczony do zatrudnienia pracownika na tym samym stanowisku, jakie zajmował poprzednio, ani w tym samym wymiarze czasu pracy”. W tym orzeczeniu SN nawiązał do uchwały z 22 lutego 1994 r. (I PZP 2/94, OSNP 1994/1/5), zgodnie z którą zakład pracy nie może odmówić nawiązania stosunku pracy z takim pracownikiem z uwagi na dokonanie oceny jego kwalifikacji i przydatności do pracy ani ze względu na zatrudnienie na tym stanowisku innego pracownika. Nowe warunki zatrudnienia mogą odbiegać od poprzednich w zakresie stanowiska i wymiaru czasu pracy, wynagrodzenia, miejsca pracy i innych elementów składających się na treść umowy o pracę.

WAŻNE!

Zatrudnienie w tej samej grupie zawodowej nie oznacza zatrudnienia wyłącznie na zlikwidowanym i następnie przywróconym stanowisku (zajmowanym poprzednio przez pracownika).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK