| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika

Pracodawca, który planuje ponowne zatrudnienie pracowników, musi pamiętać, że pracownikom, z którymi wcześniej rozwiązał umowę o pracę w ramach zwolnień grupowych, przysługuje prawo zgłoszenia chęci powrotu do pracy. Uprawnienie to pracownicy mogą zrealizować pod warunkiem przekazania pracodawcy zamiaru ponownego przyjęcia do pracy w ciągu roku od zwolnienia z pracy.

Sąd Najwyższy w wyroku z 7 sierpnia 2002 r. (I PKN 594/01, OSNP 2004/8/140) podkreślił, że „zatrudnienie na nowo utworzonym stanowisku pracy, na którym wymagane są szczególne kwalifikacje lub umiejętności, których pracodawca nie wymagał od zwolnionego pracownika, nie jest zatrudnieniem w tej samej grupie zawodowej w rozumieniu ustawy, jeżeli pracownik zatrudniony poprzednio musiałby dopiero zdobyć te kwalifikacje lub umiejętności”. Sąd wyjaśnił, że jeżeli wymagania pracodawcy co do odmiennych kwalifikacji nowego pracownika są podyktowane innym zakresem zadań i obowiązków, innym rodzajem czynności, które mają mu być powierzone, to nie można przyjąć, że pracownik ten został zatrudniony w tej samej grupie zawodowej.

Ta sama grupa zawodowa może być rozumiana w związku z tym różnie – albo jako zespół pracowników legitymujących się szczególnymi uprawnieniami do wykonywanej pracy (np. kierowca, lekarz), albo jako zespół wykonujący w zakładzie takie same lub podobne rodzajowo czynności (funkcje), a także jako grono pracowników o podobnym wykształceniu i kwalifikacjach potrzebnych do realizacji skonkretyzowanych zadań zakładu pracy. Ocena, czy zatrudnienie nastąpiło w tej samej grupie zawodowej, zależy też od sytuacji konkretnego pracodawcy, rodzaju zadań wykonywanych w zakładzie pracy i wymaganego przygotowania zawodowego pracowników (wyrok SN z 7 marca 1997 r., I PKN 26/97, OSNP 1997/24/486).

PRZYKŁAD

Pracownik był zatrudniony w wydawnictwie na stanowisku specjalisty ds. logistyki i kolportażu. Wskutek reorganizacji firmy zlikwidowano komórkę organizacyjną, w której pracował. Pracownik został zwolniony z wydawnictwa w trybie zwolnień grupowych. Po kilku miesiącach w gazecie przeczytał ogłoszenie o rekrutacji do firmy, z której został zwolniony. Pisemnie zgłosił więc chęć ponownego zatrudnienia. Mimo tego zgłoszenia pracodawca wybrał innego kandydata. Pracownik wystąpił do sądu z pozwem o nakazanie wydawnictwu nawiązania z nim umowy o pracę. Sąd oddalił jego żądanie stwierdzając, że nie posiada on niezbędnych umiejętności i kwalifikacji na stanowisku, na które ogłoszono nabór. Nowo zatrudniona osoba ma wykształcenie ekonomiczne (potrafi sporządzać analizy finansowe) i doskonale zna potrzebne w wykonywaniu tych zadań programy komputerowe. W ocenie sądu, ponowne zatrudnienie nie odbywało się w tej samej grupie zawodowej, w której poprzednio pracował pracownik. Stanowisko sądu było prawidłowe.

Uprawnienie pracownika do ponownego zatrudnienia powstaje również w razie zamiaru zatrudnienia przez pracodawcę nowego pracownika w tej samej grupie zawodowej, wykonującej zespół rodzajowo wewnętrznie spójnych czynności zawodowych, a nie tylko na konkretnym stanowisku pracy, wyodrębnionym w strukturze organizacyjnej firmy (wyrok SN z 19 grudnia 1997 r., I PKN 445/97, OSNP 1998/22/648).

W wyroku z 4 grudnia 1998 r. (I PKN 444/98, OSNP 2000/2/45) SN natomiast stwierdził, że „obowiązek zatrudnienia w tej samej grupie zawodowej nie jest ograniczony do zatrudnienia pracownika na tym samym stanowisku, jakie zajmował poprzednio, ani w tym samym wymiarze czasu pracy”. W tym orzeczeniu SN nawiązał do uchwały z 22 lutego 1994 r. (I PZP 2/94, OSNP 1994/1/5), zgodnie z którą zakład pracy nie może odmówić nawiązania stosunku pracy z takim pracownikiem z uwagi na dokonanie oceny jego kwalifikacji i przydatności do pracy ani ze względu na zatrudnienie na tym stanowisku innego pracownika. Nowe warunki zatrudnienia mogą odbiegać od poprzednich w zakresie stanowiska i wymiaru czasu pracy, wynagrodzenia, miejsca pracy i innych elementów składających się na treść umowy o pracę.

WAŻNE!

Zatrudnienie w tej samej grupie zawodowej nie oznacza zatrudnienia wyłącznie na zlikwidowanym i następnie przywróconym stanowisku (zajmowanym poprzednio przez pracownika).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Rostworowska

Specjalista ds. obsługi klientów biznesowych z sektora finansowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK