| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Skracanie i wydłużanie okresu wypowiedzenia

Skracanie i wydłużanie okresu wypowiedzenia

W umowie o pracę można zawrzeć zapisy wydłużające okres jej wypowiedzenia. Skuteczność takiego postanowienia zależy od tego, czy w chwili zawierania umowy regulacja taka była korzystna dla pracownika.

Z kolei wydłużenie okresu wypowiedzenia według Kodeksu pracy może dotyczyć pracowników zatrudnionych na stanowiskach związanych z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie. W ich przypadku strony mogą umownie wydłużyć okres wypowiedzenia z 2-tygodniowego do miesięcznego i z miesięcznego do 2-miesięcznego.

Zmiany umowne

Niezależnie od przepisów prawa pracy okres wypowiedzenia może być modyfikowany przez strony stosunku pracy. Uzgodnienia w tym zakresie mogą być dokonywane już na etapie zawierania umowy bądź w późniejszym czasie w związku ze zmianami umowy.

W toku negocjacji strony powinny jednak brać po uwagę treść art. 18 § 2 k.p., zgodnie z którym postanowienia umów i innych aktów, na podstawie których powstaje stosunek pracy, mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są nieważne; zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy. A contrario, jeśli strony wynegocjują postanowienia korzystniejsze dla pracownika, to będą one w pełni skuteczne i wiążące.

W orzecznictwie przyjmuje się, że wydłużenie kodeksowych okresów wypowiedzenia może być korzystne dla pracownika. Skuteczność odpowiednich klauzul umownych zależy jednak od spełnienia dodatkowych warunków. Jak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 10 stycznia 2006 r., ocena ważności postanowienia umowy o pracę wprowadzającego dłuższy okres wypowiedzenia dla pracownika musi być odniesiona do konkretnych okoliczności sprawy, uwzględniać w sposób zobiektywizowany warunki istniejące w chwili zawierania umowy, odnosić się do całokształtu regulacji umownych, a przede wszystkim uwzględniać swoisty „bilans korzyści i strat” dla pracownika (wyrok SN z 10 stycznia 2006 r., I PK 97/05). We wcześniejszym swoim wyroku z 2 października 2003 r. Sąd Najwyższy podkreślił, że zastrzeżenie dla obu stron w umowie o pracę okresu wypowiedzenia dłuższego, niż przewidziany w Kodeksie pracy, nie jest uznane za niekorzystne dla pracownika, jeżeli w jego efekcie uzyskał dłuższy okres wypowiedzenia przez pracodawcę, a sytuacja na rynku pracy w konkretnych okolicznościach, przy uwzględnieniu miejsca wykonywania pracy oraz zapotrzebowania na pracę określonego rodzaju, mogła czynić nierealną możliwość wypowiedzenia przez pracownika (wyrok SN z 2 października 2003 r., I PK 416/02).

Przykład

Jacek C. jest cenionym na rynku menedżerem w sektorze IT i nowych technologii. W 2009 r. negocjował on warunki umowy o pracę ze spółką działającą w tej branży. Wśród warunków zatrudnienia postawił m.in. ten dotyczący wydłużenia okresu wypowiedzenia ze strony pracodawcy do 6 miesięcy. Spółka przystała na tę propozycję, zastrzegając jednak, że taki sam okres wypowiedzenia obowiązywał będzie również Jacka C. Po roku pracy pracownik złożył wypowiedzenie umowy z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Uznał on, że postanowienie o obowiązującym go 6-miesięcznym okresie wypowiedzenia – jako mniej korzystne dla pracownika – jest nieważne. Spółka wniosła przeciwko pracownikowi pozew o odszkodowanie. Po przeprowadzeniu globalnej oceny korzystności regulacji umownych sąd stwierdził, że w wyniku ustalenia dłuższego okresu wypowiedzenia Jacek C. uzyskał wiele korzyści, a w szczególności większą stabilizację zatrudnienia przy prawie do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia oraz jednoczesnym prawie do pobierania wysokiego wynagrodzenia. W rezultacie sąd zasądził dochodzone przez spółkę odszkodowanie.

Ocena korzystności przedłużonego okresu wypowiedzenia nie może odnosić się do chwili wypowiedzenia umowy, lecz do momentu jej zawarcia. Ważne jest, czy w dacie zawierania umowy pracownik miał możliwość negocjowania jej postanowień, czy zawarł umowę w warunkach deficytu miejsc pracy czy przy stabilności zatrudnienia. Analizie poddaje się całą umowę, nie zaś jej pojedyncze postanowienie. Dodatkowo umowa może przewidywać takie przywileje dla pracownika, które rekompensują niedogodności wynikające z wydłużenia okresu wypowiedzenia.

Podstawa prawna:

  • art. 32– 361 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 10 stycznia 2006 r. (I PK 97/05, OSNP 2007/3–4/39),
  • wyrok SN z 2 października 2003 r. (I PK 416/02, OSNP 2004/19/328).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK