| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Odwołanie z funkcji kończy zatrudnienie

Odwołanie z funkcji kończy zatrudnienie

Rozwiązanie umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy następuje z mocy prawa. Strony nie muszą składać żadnych oświadczeń woli.

ORZECZENIE

Adam S. został powołany 9 lipca 2002 r. na stanowisko prezesa zarządu jednej z katowickich kopalń. Następnego dnia zawarto z nim umowę o pracę na czas pełnienia funkcji prezesa zarządu. Umowa mogła zostać rozwiązana w przypadku upływu kadencji i niepowołania na kolejną oraz w wyniku odwołania z pełnienia funkcji prezesa zarządu uchwałą walnego zgromadzenia.

W listopadzie 2003 r. zmieniono statut spółki, zastrzegając, iż członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza. Uchwałą z 9 marca 2004 r. rada ta odwołała Adama S. z funkcji prezesa zarządu. Pismo informujące, że stosunek pracy został rozwiązany z dniem odwołania z funkcji prezesa, doręczono powodowi ponad miesiąc później.

Adam S. uznał, że rozwiązanie umowy nastąpiło z naruszeniem prawa i wniósł powództwo o odszkodowanie. Twierdził, że zgodnie z zapisami jego umowy, odwołać go mogło tylko walne zgromadzenie. Ponadto wskazywał, że zmiana statutu powinna być wprowadzona do jego umowy o pracę poprzez wypowiedzenie zmieniające.

Sąd I instancji nie uznał tych argumentów. Stwierdził, że uchwała o odwołaniu podjęta przez radę nadzorczą była zgodna z przepisami k.s.h. i miała moc wiążącą. Natomiast zmiana statutu nie spowodowała pogorszenia sytuacji powoda.

Sąd II instancji zasądził jednak żądane przez powoda odszkodowanie. Stwierdził, że strony zawarły umowę o pracę na czas pełnienia funkcji prezesa zarządu. Stosunek pracy powoda nie wynikał z powołania, lecz z umowy o pracę. Dlatego zakończenie stosunku pracy nie mogło nastąpić przed upływem kadencji, gdyż strony nie przewidziały możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy. Pozwana kopalnia zaskarżyła ten wyrok skargą kasacyjną.

Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu stwierdził, że zawarta przez powoda umowa wyraźnie określa czas jej trwania do czasu pełnienia funkcji prezesa zarządu, a nie do okresu trwania kadencji zarządu. Jest to umowa na czas wykonania określonej pracy, a nie umowa na czas określony. W przypadku tej drugiej rzeczywiście niemożliwe jest jej wcześniejsze wypowiedzenie, jeśli strony nie zastrzegły tego w treści umowy. Natomiast umowa na czas pełnienia funkcji, a taką zawarł powód, kończy się z chwilą wykonania przewidzianej pracy. Konsekwencje zakończenia takiego stosunku określa art. 30 par. 1 pkt 5 k.p. Rozwiązanie umowy następuje z mocy prawa. Nie ma zatem potrzeby dokonywania przez strony, zwłaszcza przez pracodawcę, dodatkowych czynności, np. oświadczeń woli.

Sygn. akt I PK 213/06

Maria Sankowska

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK