| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy należy informować pracownika, że nie będzie z nim podpisana kolejna umowa

Czy należy informować pracownika, że nie będzie z nim podpisana kolejna umowa

Czy istnieją przepisy nakładające na pracodawcę obowiązek poinformowania pracownika w terminie dwóch tygodni przed rozwiązaniem umowy na okres próbny, że nie będzie z nim podpisana kolejna umowa?

Nie. Przepisy prawa pracy nie przewidują takiego obowiązku.

Celem zawarcia umowy o pracę na czas okres próbny jest sprawdzenie, czy pracownik okaże się przydatny na danym stanowisku pracy. Dlatego ten rodzaj umowy nie stanowi zobowiązania do nawiązania w przyszłości stosunku pracy o trwałym charakterze. Skutkiem jej zawarcia może być natomiast zawarcie następnej umowy (na czas określony albo na czas nieokreślony) albo definitywne rozwiązanie stosunku pracy.

Zasadą jest, że między tymi samymi stronami niedozwolone jest zawarcie dwóch lub więcej następujących po sobie umów na okres próbny.

Od tej zasady istnieją dwa wyjątki. Pierwszym jest sytuacja, gdy strony zawierają kolejne umowy na okres próbny w wyznaczonych przez Kodeks pracy granicach 3 miesięcy. Przyjmuje się wówczas, że jest to faktyczne przedłużenie pierwszej umowy na okres próbny do maksymalnego okresu jej trwania. Wyjątkowo pracodawca może również zawrzeć kolejną umowę na okres próbny po zakończeniu dotychczasowej. Jest to jednak dopuszczalne jedynie w takich sytuacjach, kiedy pracodawca chce sprawdzić przydatność pracownika na innym stanowisku czy w innej pracy niż praca objęta poprzednią umową tego rodzaju.

Rozważenia wymaga również możliwość zawarcia umowy o pracę na okres próbny z pracownikiem powracającym do pracy po dłuższej nieobecności. Należy stwierdzić, że dopuszczalność zawarcia takiej umowy zależy od okoliczności, w których dochodzi do podjęcia zatrudnienia. Gdyby pracownik wracał do pracy po przerwie nieskutkującej rozwiązaniem stosunku pracy, np. po urlopie wychowawczym albo po urlopie bezpłatnym, wówczas zawarcie z nim umowy na okres próbny byłoby nieuzasadnione i niezgodne z prawem.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Rostworowska

Specjalista ds. obsługi klientów biznesowych z sektora finansowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK