| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy należy informować pracownika, że nie będzie z nim podpisana kolejna umowa

Czy należy informować pracownika, że nie będzie z nim podpisana kolejna umowa

Czy istnieją przepisy nakładające na pracodawcę obowiązek poinformowania pracownika w terminie dwóch tygodni przed rozwiązaniem umowy na okres próbny, że nie będzie z nim podpisana kolejna umowa?

Co innego, gdyby pracownik miał zostać zatrudniony u pracodawcy, u którego już wcześniej pracował, ale poprzedni stosunek pracy został rozwiązany. W takich warunkach zawarcie umowy o pracę na okres próbny byłoby dopuszczalne, tym bardziej gdyby chodziło o zatrudnienie na nowym stanowisku pracy.

Umowa zawarta na okres próbny rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki została zawarta. Umowa może być, tak jak umowa każdego innego rodzaju, rozwiązana na mocy porozumienia stron. Taki tryb jej rozwiązania wymaga zgody zarówno pracodawcy, jak i pracownika (art. 30 § 1 pkt 1 k.p.).

Umowa zawarta na okres próbny może być rozwiązana również za wypowiedzeniem. Wypowiedzenie jest oświadczeniem woli rozwiązania umowy przez jedną ze stron – pracownika lub pracodawcę, bez konieczności uzyskania zgody drugiej strony umowy o pracę.

Jeśli wypowiedzenie jest nieuzasadnione albo narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia do sądu pracy.

Ustawodawca przewidział w tym przypadku jednak inne niż przy umowach o pracę na czas nieokreślony roszczenia, jakie przysługują pracownikowi z tego tytułu. Jeśli więc wypowiedzenie umowy zawartej na okres próbny nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie (art. 50 § 1 k.p.).

W szczególnych przypadkach możliwe jest również rozwiązanie umowy na okres próbny bez zachowania okresu wypowiedzenia – ze skutkiem natychmiastowym z winy pracownika.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Gurbała

Specjalista z zakresu szkoleń i rozwoju pracowników, właściciel firmy Nowe Modele Biznesowe – outsourcingu działu szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK