| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Kiedy można zatrudnić pracownika na kolejny okres próbny

Kiedy można zatrudnić pracownika na kolejny okres próbny

Zatrudniliśmy pracownicę na stanowisku specjalisty ds. marketingu na 3-miesięczny okres próbny od 1 grudnia 2011 r. do 29 lutego 2012 r., ale nie spełniła naszych oczekiwań. Pracownica złożyła prośbę o przeniesienie do pracy w sekretariacie, gdzie będzie wakat od 1 marca 2012 r. Pracownica ma kwalifikacje do wykonywania takiej pracy. Czy będzie można ją zatrudnić na kolejny okres próbny?

Nie mogą Państwo zatrudnić ponownie pracownicy na okres próbny. Zawarcie kolejnej umowy na okres próbny z pracownicą byłoby wyjątkowo dopuszczalne, gdyby wracała do Państwa firmy na inne stanowisko pracy po długiej przerwie, a w firmie nastąpiłyby zmiany organizacyjne uzasadniające ponowne podpisanie z nią umowy próbnej.

Regułą jest, że pracodawca nie może zawierać z tym samym pracownikiem kolejnej umowy na okres próbny (art. 25 § 2 Kodeksu pracy). Ponowne zatrudnienie pracownika na okres próbny jest możliwe tylko wyjątkowo, w przypadku podjęcia przez niego zupełnie innego rodzaju pracy, po długiej przerwie, jeżeli w firmie zaszły zmiany organizacyjne.

PRZYKŁAD

Pracownica została zatrudniona w firmie transportowej najpierw na okres próbny, a następnie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony jako specjalista w dziale księgowości. Po kilku latach została z nią rozwiązana umowa o pracę w trybie dyscyplinarnym. Po kilku latach od rozwiązania umowy o pracę była pracownica ponownie zgłosiła się do tej firmy z prośbą o zatrudnienie na stanowisku kierowcy autobusu. Przedstawiła prawo jazdy kategorii D i zaświadczenie o ukończeniu kursu kwalifikacyjnego na przewóz osób. W tej sytuacji zatrudnienie na okres próbny będzie usprawiedliwione zupełnie innym charakterem powierzonej pracy, dość długą przerwą w zatrudnieniu i zakończeniem poprzedniego stosunku pracy z winy pracownicy.

WAŻNE!

Zatrudnienie pracownika ponownie na okres próbny po trwającym już 3 miesiące okresie próbnym jest dopuszczalne tylko wyjątkowo.

Dodatkowo ponowne zatrudnienie pracownika na podstawie umowy na okres próbny dopuszczalne jest tylko wówczas, gdy nie zmierza do obejścia przepisów prawa. Ustalenie bowiem, że strony zawarły umowę o pracę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa, powoduje nieważność postanowienia określającego rodzaj umowy. W konsekwencji taką umowę należy uważać za zawartą na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie terminowej umowy o pracę (wyrok SN z 26 sierpnia 1999 r., I PKN 215/99, OSNP 2000/24/890).

Natomiast dopuszczalne będzie przedłużenie umowy na okres próbny, jeżeli z pracownikiem zawarto taką umowę na okres krótszy niż 3 miesiące i np. z powodu choroby pracodawca nie miał możliwości sprawdzenia pracownika. W takim przypadku można przedłużyć z pracownikiem umowę na okres próbny, ale łącznie nie może ona przekraczać 3 miesięcy. Takie przedłużenie umowy jest dopuszczalne nawet wówczas, gdy dotyczy tego samego stanowiska pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Konarzewska-Żuczek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »