| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Kiedy można zatrudnić pracownika na kolejny okres próbny

Kiedy można zatrudnić pracownika na kolejny okres próbny

Zatrudniliśmy pracownicę na stanowisku specjalisty ds. marketingu na 3-miesięczny okres próbny od 1 grudnia 2011 r. do 29 lutego 2012 r., ale nie spełniła naszych oczekiwań. Pracownica złożyła prośbę o przeniesienie do pracy w sekretariacie, gdzie będzie wakat od 1 marca 2012 r. Pracownica ma kwalifikacje do wykonywania takiej pracy. Czy będzie można ją zatrudnić na kolejny okres próbny?

W przedstawionej sytuacji mogą Państwo zatrudnić pracownicę na stanowisku sekretarki np. na czas określony. W takim przypadku dla pracodawcy będzie korzystne zawarcie umowy na czas określony na okres dłuższy niż 6 miesięcy z klauzulą o możliwości wcześniejszego rozwiązania tej umowy za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia (art. 33 Kodeksu pracy). Jeżeli pracownica nie sprawdzi się na nowym stanowisku, wówczas będzie można rozwiązać z nią taką umowę za 2-tygodniowym wypowiedzeniem.

Nie jest dopuszczalne natomiast zawarcie umowy na okres próbny z pracownikiem, który wcześniej pracował w danej firmie, a po okresie przerwy ponownie został w niej zatrudniony na takim samym stanowisku, co poprzednio.

Umowa na okres próbny może poprzedzać każdą umowę o pracę na czas nieokreślony, określony lub wykonywania określonej pracy. Umowa na okres próbny może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące (art. 25 § 2 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik został zatrudniony na stanowisku informatyka bez okresu próbnego, od razu na podstawie umowy na czas określony na 8 miesięcy, z możliwością rozwiązania umowy o pracę za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Zmienił się dyrektor zakładu pracy i zatrudnił nowego pracownika na stanowisku kierownika sekcji informatyków. Pracownik, po zakończeniu umowy na czas określony, otrzymał umowę o pracę na okres próbny na stanowisku informatyka–programisty w tej sekcji. Decyzja dyrektora była błędna, ponieważ nie można zatrudnić pracownika na okres próbny po zatrudnieniu go na podstawie umowy innego rodzaju.

Przepisy nie określają minimalnego okresu, na który może być zawarta umowa na okres próbny. Taką umowę można rozwiązać za:

  • 3-dniowym okresem wypowiedzenia, gdy okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1-tygodniowym, gdy okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie oraz
  • 2-tygodniowym, przy umowie 3-miesięcznej (art. 34 Kodeksu pracy).

Wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny nie trzeba uzasadniać i nie ma obowiązku konsultowania decyzji o jej wypowiedzeniu ze związkami zawodowymi.

Podstawa prawna:

  • art. 25, art. 33, art. 34 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »