| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Powierzenie pracownikowi innej pracy

Powierzenie pracownikowi innej pracy

Zmiana rodzaju pracy pracownika jest często konieczna w warunkach funkcjonowania zakładu pracy. Pracodawca może pracownikowi powierzyć inną pracę zarówno czasowo, jak i na stałe.

Powierzenie innej pracy na 3 miesiące

Pracodawca może bez zgody pracownika lub wypowiadania mu warunków pracy dokonać tymczasowej zmiany jego rodzaju pracy. Należy wskazać, że wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Tymczasowe powierzenie pracownikowi innej pracy może nastąpić tylko na warunkach wskazanych w Kodeksie pracy:

● inną pracę można powierzyć tylko na maksymalnie 3 miesiące w ramach danego roku kalendarzowego,

● powierzenie innej pracy musi być uzasadnione przez pracodawcę przez wskazanie konkretnej jego potrzeby, która zmusza go do tymczasowej zmiany rodzaju pracy pracownikowi; określenie „uzasadnione potrzeby pracodawcy” oznacza uzasadnione potrzeby zakładu pracy jako całości, a nie tylko jednostki (komórki) organizacyjnej zakładu pracy, do której pracownik został skierowany,

● powierzenie pracownikowi innej pracy nie może powodować obniżenia wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi,

● nowy rodzaj pracy musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika; nie jest możliwe powierzanie pracy znacząco poniżej kwalifikacji pracownika. Pracą odpowiednią do kwalifikacji pracownika jest praca, która ich nie przekracza i przy której te kwalifikacje znajdą choćby częściowe zastosowanie.

Należy podkreślić, że wyżej wskazane warunki muszą być spełnione łącznie, aby można było powierzyć pracownikowi inną pracę z pominięciem procedury wypowiedzenia zmieniającego lub porozumienia zmieniającego. Ważne jest, że powierzenie innej pracy nie wymaga zachowania formy pisemnej przez pracodawcę.

W razie odmowy podjęcia przez pracownika innej pracy oraz rozwiązania z tej przyczyny przez pracodawcę umowy o pracę na podstawie art. 52 k.p. do sądu pracy należy ocena, czy potrzeby pracodawcy uzasadniały skorzystanie z art. 42 § 4 k.p. i czy wobec tego odmowa przez pracownika podjęcia tej pracy mogła uzasadniać jego zwolnienie z pracy na podstawie art. 52 k.p., czyli w trybie natychmiastowym.

Pracodawcy często korzystają z opcji tymczasowego powierzenia pracownikowi innej pracy, w sytuacji gdy:

● pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę, ale jego okres wypowiedzenia jeszcze nie upłynął,

● gdy stanowisko, na które z mocy orzeczenia sądu pracownik ma powrócić, jest obsadzone przez inną osobę i potrzeba czasu na dokonanie zmian o charakterze organizacyjno-personalnym.

Należy podkreślić, że powierzenie pracy nie może prowadzić do dyskryminacji pracownika. Taki zarzut może się pojawić szczególnie w sytuacjach, gdy pracodawca nie jest w stanie wykazać obiektywnych, uzasadnionych potrzeb zakładu pracy.

Podstawa prawna:

● art. 42 § 4 k.p.

Orzecznictwo:

● wyrok SN z 26 września 1978 r. (I PRN 54/78, OSNC 1979/3/60),

● wyrok SN z 13 marca 1979 r. (I PRN 18/79, niepubl.),

● wyrok SN z 8 sierpnia 1979 r. (I PR 55/79, OSNC 1980/1–2/30),

● wyrok SN z 5 lutego 1998 r. (I PKN 515/97, OSNP 1999/2/46).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK