| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Powierzenie pracownikowi innej pracy

Powierzenie pracownikowi innej pracy

Zmiana rodzaju pracy pracownika jest często konieczna w warunkach funkcjonowania zakładu pracy. Pracodawca może pracownikowi powierzyć inną pracę zarówno czasowo, jak i na stałe.

Powierzenie innej pracy na 3 miesiące

Pracodawca może bez zgody pracownika lub wypowiadania mu warunków pracy dokonać tymczasowej zmiany jego rodzaju pracy. Należy wskazać, że wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Tymczasowe powierzenie pracownikowi innej pracy może nastąpić tylko na warunkach wskazanych w Kodeksie pracy:

● inną pracę można powierzyć tylko na maksymalnie 3 miesiące w ramach danego roku kalendarzowego,

● powierzenie innej pracy musi być uzasadnione przez pracodawcę przez wskazanie konkretnej jego potrzeby, która zmusza go do tymczasowej zmiany rodzaju pracy pracownikowi; określenie „uzasadnione potrzeby pracodawcy” oznacza uzasadnione potrzeby zakładu pracy jako całości, a nie tylko jednostki (komórki) organizacyjnej zakładu pracy, do której pracownik został skierowany,

● powierzenie pracownikowi innej pracy nie może powodować obniżenia wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi,

● nowy rodzaj pracy musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika; nie jest możliwe powierzanie pracy znacząco poniżej kwalifikacji pracownika. Pracą odpowiednią do kwalifikacji pracownika jest praca, która ich nie przekracza i przy której te kwalifikacje znajdą choćby częściowe zastosowanie.

Należy podkreślić, że wyżej wskazane warunki muszą być spełnione łącznie, aby można było powierzyć pracownikowi inną pracę z pominięciem procedury wypowiedzenia zmieniającego lub porozumienia zmieniającego. Ważne jest, że powierzenie innej pracy nie wymaga zachowania formy pisemnej przez pracodawcę.

W razie odmowy podjęcia przez pracownika innej pracy oraz rozwiązania z tej przyczyny przez pracodawcę umowy o pracę na podstawie art. 52 k.p. do sądu pracy należy ocena, czy potrzeby pracodawcy uzasadniały skorzystanie z art. 42 § 4 k.p. i czy wobec tego odmowa przez pracownika podjęcia tej pracy mogła uzasadniać jego zwolnienie z pracy na podstawie art. 52 k.p., czyli w trybie natychmiastowym.

Pracodawcy często korzystają z opcji tymczasowego powierzenia pracownikowi innej pracy, w sytuacji gdy:

● pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę, ale jego okres wypowiedzenia jeszcze nie upłynął,

● gdy stanowisko, na które z mocy orzeczenia sądu pracownik ma powrócić, jest obsadzone przez inną osobę i potrzeba czasu na dokonanie zmian o charakterze organizacyjno-personalnym.

Należy podkreślić, że powierzenie pracy nie może prowadzić do dyskryminacji pracownika. Taki zarzut może się pojawić szczególnie w sytuacjach, gdy pracodawca nie jest w stanie wykazać obiektywnych, uzasadnionych potrzeb zakładu pracy.

Podstawa prawna:

● art. 42 § 4 k.p.

Orzecznictwo:

● wyrok SN z 26 września 1978 r. (I PRN 54/78, OSNC 1979/3/60),

● wyrok SN z 13 marca 1979 r. (I PRN 18/79, niepubl.),

● wyrok SN z 8 sierpnia 1979 r. (I PR 55/79, OSNC 1980/1–2/30),

● wyrok SN z 5 lutego 1998 r. (I PKN 515/97, OSNP 1999/2/46).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK