| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można uzupełnić uzasadnienie przyczyny wypowiedzenia

Czy można uzupełnić uzasadnienie przyczyny wypowiedzenia

Kierowniczka działu księgowości 27 stycznia 2012 r. otrzymała 1-miesięczne wypowiedzenie ze względu na niewłaściwy nadzór nad pracownikami. Po złożeniu wypowiedzenia okazało się, że kierowniczka przekazała na konto naszego kontrahenta kwotę 42 tys. zł z 2-miesięcznym opóźnieniem, za co grożą nam ustawowe odsetki. Czy w tej sytuacji możemy jeszcze raz wręczyć kierowniczce wypowiedzenie w lutym br., dopisując do uzasadnienia dodatkowo to uchybienie? Czy może powinniśmy napisać aneks do wypowiedzenia rozszerzający przyczynę zwolnienia o niezachowanie terminu przelewu?

Wręczenie pracownicy w lutym br. kolejnego wypowiedzenia umowy o pracę jest niedopuszczalne, ponieważ umowa rozwiąże się z końcem lutego na podstawie pierwszego wypowiedzenia. Ponowne wypowiedzenie umowy o pracę może być dokonane jedynie po wyrażeniu zgody przez pracownicę na cofnięcie wcześniejszego wypowiedzenia. Nie wolno także uzupełniać przyczyn zawartych w złożonym wypowiedzeniu.

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy (art. 30 § 4 Kodeksu pracy). Zatem uzasadnienie musi być zawarte w dokumencie o wypowiedzeniu, a nie w późniejszym aneksie. Przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę powinna istnieć przed złożeniem przez pracodawcę wypowiedzenia.

Nie mogą Państwo także uzupełnić przyczyny wypowiedzenia w toku ewentualnego postępowania sądowego, gdyż sąd pracy będzie rozpatrywał tylko te przyczyny, które są podane w piśmie wypowiadającym umowę o pracę. W omawianej sytuacji nie ma także możliwości jednostronnego cofnięcia przez Państwa skutecznie złożonego kierowniczce wypowiedzenia, ponieważ dotarło ono już do pracownicy. Odwołanie oświadczenia woli, które zostało złożone pracownikowi, może być skuteczne tylko wówczas, gdy doszło do niego jednocześnie ze złożonym oświadczeniem lub wcześniej (art. 61 Kodeksu cywilnego).

WAŻNE!

Skuteczne cofnięcie przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę wymaga zgody pracownika.

W momencie doręczenia Państwa pracownicy pisma wypowiadającego umowę o pracę nastąpił skutek prawny i wypowiedzenie rozpoczęło swój bieg. Okres wypowiedzenia rozpoczął się 1 lutego 2012 r. i zakończy z końcem tego miesiąca. Nie mogą więc Państwo sporządzić nowego pisma o wypowiedzeniu umowy o pracę w lutym br. i dopisać w nim dodatkowej przyczyny, ponieważ rozwiązanie umowy nastąpi na podstawie pierwszego wypowiedzenia z końcem lutego br.

Złożenie drugiego wypowiedzenia w lutym br. skutkowałoby rozwiązaniem umowy o pracę dopiero z końcem marca br. Wówczas pracownica nie byłaby już od miesiąca u Państwa zatrudniona. Złożenie kolejnego wypowiedzenia w okresie już trwającego wypowiedzenia jest nieprawidłowe ze względu na to, że pierwsze z tych wypowiedzeń powoduje skutek prawny w postaci rozwiązania umowy o pracę. Drugie wypowiedzenie nie może zatem wywołać skutków prawnych.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Niebieska Linia

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »