| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można uzupełnić uzasadnienie przyczyny wypowiedzenia

Czy można uzupełnić uzasadnienie przyczyny wypowiedzenia

Kierowniczka działu księgowości 27 stycznia 2012 r. otrzymała 1-miesięczne wypowiedzenie ze względu na niewłaściwy nadzór nad pracownikami. Po złożeniu wypowiedzenia okazało się, że kierowniczka przekazała na konto naszego kontrahenta kwotę 42 tys. zł z 2-miesięcznym opóźnieniem, za co grożą nam ustawowe odsetki. Czy w tej sytuacji możemy jeszcze raz wręczyć kierowniczce wypowiedzenie w lutym br., dopisując do uzasadnienia dodatkowo to uchybienie? Czy może powinniśmy napisać aneks do wypowiedzenia rozszerzający przyczynę zwolnienia o niezachowanie terminu przelewu?

Brak możliwości złożenia drugiego wypowiedzenia w okresie trwającego już wypowiedzenia potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 23 października 1986 r. (III PZP 62/86, OSNC 1987/10/156). Inaczej jednak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 18 grudnia 2002 r. (I PK 49/02, OSNP 2004/13/220). W tym wyroku SN stwierdził, że „pracodawca, który wypowiedział umowę o pracę, może do czasu rozwiązania stosunku pracy dokonać ponownego jej wypowiedzenia, bez potrzeby uzyskania zgody pracownika na cofnięcie wcześniejszego wypowiedzenia”. Wyrok ten jest jednak krytykowany przez większość ekspertów prawa pracy. Sąd nie wziął bowiem pod uwagę, że dokonanie kolejnego wypowiedzenia w trakcie trwania wypowiedzenia umowy o pracę powoduje, że nie będzie ono miało skutków prawnych, ponieważ umowa o pracę z pracownikiem rozwiąże się wcześniej.

Należy natomiast przyjąć, że dopuszczalne będzie dokonanie kolejnego wypowiedzenia umowy o pracę, jeżeli nie rozpoczął się bieg okresu wypowiedzenia pierwszego pisma wypowiadającego. Dojdzie wówczas do rozwiązania umowy z pracownikiem w tym samym dniu, co na podstawie wcześniej dokonanego wypowiedzenia. Wówczas sąd, w razie odwołania się pracownika od złożonych wypowiedzeń, będzie analizował zasadność dokonania każdego wypowiedzenia odrębnie.

PRZYKŁAD

Pracodawca 10 stycznia 2012 r. wręczył pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Pracownikowi przysługuje 1-miesięczny okres wypowiedzenia. W wypowiedzeniu pracodawca podał pracownikowi jako przyczynę zwolnienia nieprawidłową obsługę klientów polegającą na podawaniu im nieprawdziwych informacji. 31 stycznia 2012 r. pracodawca złożył pracownikowi kolejne pismo wypowiadające umowę o pracę z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia i podał jako przyczynę zwolnienia niewykonanie polecenia przełożonego. Oba wypowiedzenia są skuteczne i spowodują rozwiązanie umowy o pracę z końcem lutego 2012 r.

W przedstawionej sytuacji mogą Państwo rozważyć wręczenie pracownicy rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jest to dopuszczalne w trakcie okresu wypowiedzenia, ponieważ pracownik pozostaje w zatrudnieniu do końca tego okresu. Poza tym, zwolnienie dyscyplinarne powoduje natychmiastowe rozwiązanie umowy przed upływem okresu wypowiedzenia. Rozwiązania umowy w tym trybie można dokonać m.in. z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych można potraktować niedopełnienie obowiązków pracowniczych, w wyniku którego pracodawca musi zapłacić wysokie odsetki.

PRZYKŁAD

Kierownik działu kadr wręczył kierownikowi działu marketingu rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Po kilku dniach radca prawny zwrócił uwagę, że w piśmie wypowiadającym podano niekonkretną przyczynę wypowiedzenia. Przekazano więc pracownikowi kolejne pismo, w którym wskazano, że pracodawca cofa złożone wypowiedzenie. Kierownik nie wyraził zgody na to cofnięcie i odwołał się do sądu pracy o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne. W czasie biegnącego wypowiedzenia okazało się, że kierownik działu marketingu podpisał niekorzystną umowę z kontrahentem firmy, która spowodowała duże straty finansowe dla pracodawcy. Z tego powodu z pracownikiem została rozwiązana umowa o pracę bez wypowiedzenia z uwagi na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Takie postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

Podstawa prawna:

  • art. 30 § 4, art. 36 § 1, art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy,
  • art. 61 Kodeksu cywilnego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK