| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Umowa na zastępstwo z własnym pracownikiem

Umowa na zastępstwo z własnym pracownikiem

Jeden z naszych pracowników przedstawił nam zwolnienie lekarskie na cały miesiąc. Chcemy na ten czas zatrudnić w jego miejsce innego pracownika na podstawie umowy na zastępstwo. Czy możemy zawrzeć umowę na zastępstwo z pracownikiem już u nas zatrudnionym na podstawie umowy o pracę?

Mogą Państwo zatrudnić na umowę na zastępstwo swojego pracownika, jeżeli będzie on wykonywał na podstawie tej umowy innego rodzaju pracę niż wynikająca z jego podstawowej umowy o pracę.

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym czasie zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności (art. 25 § 1 Kodeksu pracy, dalej k.p.). Umowa na zastępstwo powinna być zatem zawarta w razie nieobecności pracownika spowodowanej np. urlopem macierzyńskim, wychowawczym, wypoczynkowym, bezpłatnym czy chorobą.

Pracodawca może podpisać umowę o pracę na zastępstwo z nowym pracownikiem. Może również zawrzeć taką umowę z już zatrudnionym pracownikiem, ale pod pewnym warunkiem. Zasadą jest, że pracodawca może pozostawać w jednym stosunku pracy z jednym pracownikiem. Jest jednak dopuszczalne zawarcie z własnym pracownikiem drugiej umowy o pracę, także umowy na zastępstwo, jeżeli na podstawie drugiej umowy pracownik będzie wykonywał pracę rodzajowo inną niż wynikająca z podstawowej umowy o pracę. Chodzi o to, aby nie naruszać przepisów dotyczących dobowego i tygodniowego czasu pracy. Pracodawca może zatem zawrzeć z własnym pracownikiem dodatkową umowę o pracę, jeżeli będzie to praca innego rodzaju niż dotychczasowa, a jej wykonywanie nie będzie kolidowało z normalnym czasem pracy pracownika.

WAŻNE!

Pracodawca może zawrzeć z tym samym pracownikiem więcej niż jedną umowę o pracę, jeżeli każda z tych umów będzie dotyczyła pracy innego rodzaju.

Jeśli pracodawca zawrze z pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę umowę na zastępstwo, a umowa na zastępstwo będzie polegała na wykonywaniu tej samej rodzajowo pracy, będzie to oznaczało, że pracodawcę i pracownika łączy jedna umowa o pracę. W wyroku z 17 sierpnia 2006 r. (III APa 24/06, OSA 2007/7/12) Sąd Apelacyjny w Lublinie orzekł, że „świadczenie tej samej rodzajowo pracy, co określona w umowie o pracę poza normalnym czasem pracy pracowników, na podstawie kolejnej umowy o pracę jest kontynuowaniem stosunku pracy w godzinach nadliczbowych. Zawieranie takich umów stanowi obejście przepisów o czasie pracy, przy czym nie ma tu znaczenia wola pracownika i pracodawcy”.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »