| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Umowa na zastępstwo z własnym pracownikiem

Umowa na zastępstwo z własnym pracownikiem

Jeden z naszych pracowników przedstawił nam zwolnienie lekarskie na cały miesiąc. Chcemy na ten czas zatrudnić w jego miejsce innego pracownika na podstawie umowy na zastępstwo. Czy możemy zawrzeć umowę na zastępstwo z pracownikiem już u nas zatrudnionym na podstawie umowy o pracę?

Rozliczanie uprawnień z dwóch umów

W razie zatrudnienia pracownika na umowę podstawową oraz dodatkowo na podstawie umowy na zastępstwo oddzielnie powinien być liczony czas pracy, a także prawo do urlopu z każdej z tych umów. W ramach każdej z dwóch umów pracownik ma prawo do dobowego i tygodniowego odpoczynku oraz przerw w pracy. Czas pracy z obu umów nie może też naruszać przepisów dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych.

Wynagrodzenie pracownika jest w takiej sytuacji liczone osobno z każdej z umów.

Pracownik zatrudniony na podstawie dwóch umów u jednego pracodawcy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego, bezpłatnego, okolicznościowego, macierzyńskiego, wychowawczego, wynagrodzenia i zasiłku za czas niezdolności do pracy z powodu choroby – odrębnie z każdej umowy.

Podwójne obowiązki pracodawcy

Pracodawca, który zatrudni pracownika na podstawie umowy podstawowej, a następnie na umowę na zastępstwo, musi pamiętać o skierowaniu pracownika na badania lekarskie oraz szkolenia bhp również w związku z podjęciem przez pracownika pracy na podstawie umowy na zastępstwo. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 k.p.). Przed dopuszczeniem pracownika do pracy na określonym stanowisku pracodawca musi przeszkolić go w zakresie bhp i zapoznać z przepisami i zasadami bhp dotyczącymi pracy, jaką będzie wykonywał.

Pracodawca jest też zobowiązany ponownie poinformować pracownika zatrudnionego na umowę na zastępstwo w ciągu 7 dni od zawarcia tej umowy o:

  • obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
  • częstotliwości wypłaty wynagrodzenia,
  • wymiarze przysługującego mu urlopu wypoczynkowego,
  • obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę oraz
  • układzie zbiorowym pracy, jeżeli pracownik jest nim objęty (art. 29 k.p.).

Dodatkowo, jeżeli w Państwa zakładzie nie występuje regulamin pracy, należy poinformować pracownika zatrudnionego na podstawie umowy na zastępstwo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Pracodawca powinien także w omawianej sytuacji prowadzić dwie odrębne karty ewidencji czasu pracy dla pracownika.

Podstawa prawna:

  • art. 25 § 1, art. 29, art. 149, art. 229 § 4 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »