| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak postąpić, jeżeli w wypowiedzeniu podano błędny okres wypowiedzenia

Jak postąpić, jeżeli w wypowiedzeniu podano błędny okres wypowiedzenia

W styczniu 2012 r. wręczyliśmy pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przez pomyłkę podaliśmy pracownikowi w tym wypowiedzeniu, że umowa o pracę rozwiąże się 29 lutego 2011 r., zamiast 29 lutego 2012 r. Kiedy rozwiąże się umowa o pracę w takiej sytuacji? Czy powinniśmy poinformować pracownika o błędzie w wypowiedzeniu?

We wskazanym przypadku umowa o pracę rozwiąże się 29 lutego 2012 r., natomiast pracownikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie do czasu jej rozwiązania. Aby uchronić się przed roszczeniami pracownika, pracodawca powinien poinformować go na piśmie o zaistniałym błędzie.

Przepisy Kodeksu pracy nie odnoszą się wprost do sytuacji wskazanej w pytaniu. Regulują jedynie, że w razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem wymaganego okresu, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy o pracę (art. 49 Kodeksu pracy). Zastosowanie krótszego niż wymagany okresu wypowiedzenia nie powoduje zatem bezskuteczności wypowiedzenia, lecz jedynie stanowi o przesunięciu momentu rozwiązania umowy o pracę do czasu upływu wymaganego okresu wypowiedzenia.

Wskazanie okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany może nastąpić w przypadku:

  • ustalenia okresu krótszego niż wymaga tego staż pracy pracownika,
  • niewłaściwego określenia terminu zakończenia stosunku pracy mimo uwzględnienia właściwego stażu pracy pracownika (jak miało to miejsce w podanym przypadku).

W związku z zaistniałą sytuacją niezbędne jest dokonanie korekty oczywistego błędu. Można to zrobić przez dobrowolną zmianę daty ustania stosunku pracy na obu egzemplarzach pisma wypowiadającego umowę o pracę lub przez wystawienie dodatkowego pisma uzupełniającego. Możliwe jest również cofnięcie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy i dokonanie powtórnego wypowiedzenia. Jednak gdy oświadczenie o wypowiedzeniu doszło do wiadomości pracownika, skuteczne cofnięcie oświadczenia może być dokonane tylko za zgodą pracownika, wyrażoną choćby w sposób dorozumiany.

WAŻNE!

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę, które otrzymał pracownik, jest możliwe tylko za jego zgodą.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK