| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy spółka może zatrudnić swojego jedynego udziałowca

Czy spółka może zatrudnić swojego jedynego udziałowca

Nasza spółka z o.o chce zatrudnić swojego jedynego udziałowca na podstawie umowy o pracę jako członka zarządu. Dowiedzieliśmy się, że jest to możliwe, jeżeli umowa zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego. Wówczas nie będzie można zakwestionować, że w tak zawartym stosunku pracy brakuje elementu podległości służbowej. Czy to prawda?

Tradycyjne podporządkowanie jest rozumiane jako obowiązek wykonywania przez pracownika poleceń pracodawcy i obowiązek stosowania się do dyspozycji pracodawcy. Podporządkowanie osoby zarządzającej polega na wyznaczeniu przez pracodawcę zadań pracownikowi bez ingerowania w sposób ich wykonania. W takim systemie podporządkowania pracodawca określa godziny czasu pracy i wyznacza zadania, natomiast sposób realizacji tych zadań jest pozostawiony pracownikowi (wyrok Sądu Najwyższego z 7 września 1999 r., I PKN 277/99, OSNP 2001/1/18). W uzasadnieniu wyroku z 12 maja 2011 r. (II UK 20/11) Sąd Najwyższy wskazał ponadto, że „(...) to, że osoba zarządzająca zakładem może być zatrudniona na podstawie stosunku pracy wskazują liczne przepisy Kodeksu pracy regulujące tę kwestię (por. art. 128 § 2 pkt 2, art. 131 § 2, art. 132 § 2 pkt 1, art. 149 § 2, art. 1514 § 1, art. 1515 § 4, art. 1517 § 5 pkt 1, art. 24126 § 2). Z art. 24126 § 2 Kodeksu pracy wynika wprost, że osoba zarządzająca w imieniu pracodawcy zakładem pracy może być zatrudniona na podstawie stosunku pracy lub na innej podstawie niż stosunek pracy. Status pracowniczy osób sprawujących funkcje organów zarządzających zakładami pracy (w tym także funkcję członka zarządu spółki) nie wynika z faktu spełniania przez te osoby wszystkich cech stosunku pracy, lecz z decyzji ustawodawcy o włączeniu tych osób do kategorii pracowników, mimo braku podporządkowania kierownictwu pracodawcy pojmowanego w tradycyjny sposób (...)”.

W orzecznictwie wskazuje się jednak bardzo wyraźnie, że nawet przy omówionym wcześniej ujęciu podporządkowania pracowniczego osoby zarządzającej zakładem pracy może ono istnieć jedynie w przypadku rozdzielenia osoby pracodawcy i pracownika. Podporządkowanie pracownicze nie występuje wtedy, gdy jedna i ta sama osoba wyznacza zadania pracownicze, a następnie sama je wykonuje. Za utrwalone należy uznać orzecznictwo Sądu Najwyższego wykluczające możliwość, aby jedyny wspólnik spółki z o.o, będący prezesem jej jednoosobowego zarządu mógł być zatrudniony w charakterze pracownika. Niemożliwe jest bowiem podporządkowanie „samemu sobie” (uchwała z 8 marca 1995 r., I PZP 7/95, OSNP 1995/18/227, wyrok z 16 grudnia 1998 r., II UKN 394/98, OSNP 2000/4/159, wyrok z 7 kwietnia 2010 r., II UK 177/09).

Bardzo prawdopodobne jest, że w omawianej sytuacji notariusz odmówiłby sporządzenia czynności notarialnej – umowy o pracę, powołując się na to, że zatrudnienie jedynego udziałowca spółki w charakterze jej pracownika jest niezgodne z prawem.

PRZYKŁAD

Umowa o pracę została zawarta z jedynym wspólnikiem spółki z o.o. Spółkę reprezentował pełnomocnik ustanowiony w tym celu przez tego wspólnika, występujący w charakterze zgromadzenia wspólników. Taka umowa jest nieważna, ponieważ nie przestaje być czynnością prawną „z sobą samym” tylko przez to, że została zawarta za pośrednictwem pełnomocnika. Stosunek pracy na podstawie tej umowy nie zostanie więc nawiązany.

Podstawa prawna:

  • art. 58 Kodeksu cywilnego,
  • art. 22, art. 29 ust. 2 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »