| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wydanie świadectwa pracy przed upływem 24 miesięcy od zawarcia umowy

Wydanie świadectwa pracy przed upływem 24 miesięcy od zawarcia umowy

Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy na czas określony od 1 czerwca 2011 r. Jego umowa o pracę rozwiąże się z upływem terminu, na jaki została zawarta, tj. z końcem listopada br., i nie zamierzamy jej przedłużać. Czy w przypadku gdy pracownik nie wystąpi do nas z wnioskiem o wydanie świadectwa pracy, możemy wydać mu świadectwo pracy za okres pracy w naszej firmie nie czekając na upływ 24 miesięcy od zawarcia tej umowy?

Nie ma przeszkód, aby wydali Państwo pracownikowi świadectwo pracy bezpośrednio po zakończeniu terminowej umowy o pracę, nawet jeżeli pracownik nie będzie tego żądał. Takie postępowanie nie będzie działaniem na szkodę pracownika, zatem pracodawca nie może zostać za nie ukarany. Stanowisko to potwierdza również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Od 21 marca 2011 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy. Zgodnie z nimi, pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracy po upływie 24 miesięcy od zawarcia z pracownikiem pierwszej umowy terminowej, jeżeli pozostaje on w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy na czas określony, na czas wykonania określonej pracy lub na okres próbny (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). Ponieważ nowe przepisy nie określają, że w tym przypadku chodzi o pozostawanie w zatrudnieniu na podstawie bezpośrednio następujących po sobie umów o pracę, większość specjalistów uznaje, że nawet jeżeli między poszczególnymi terminowymi umowami o pracę występują przerwy, to pracodawca wydaje świadectwo pracy dopiero po upływie 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy terminowej. Jeżeli w dniu upływu 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy terminowej stosunek pracy trwa nadal, to świadectwo pracy należy wydać dopiero po jego zakończeniu (art. 97 § 12 Kodeksu pracy).

Pracownik może jednak na swój wniosek w każdym czasie zażądać wydania świadectwa pracy, jeżeli doszło do zakończenia którejkolwiek umowy terminowej. Wówczas pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy w ciągu 7 dni od złożenia przez niego wniosku w tej sprawie (art. 97 § 13 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Pracodawca, na wniosek pracownika złożony w każdym czasie po zakończeniu terminowej umowy o pracę, musi mu wydać świadectwo pracy za okres pracy na podstawie tej umowy w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK