| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Obliczanie w dniach roboczych okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Obliczanie w dniach roboczych okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Ustawodawca, ustalając w Kodeksie pracy najkrótsze okresy wypowiedzenia, posługuje się pojęciem „dni robocze”. Jednak w żaden sposób nie definiuje tego pojęcia, co powoduje możliwość występowania co najmniej dwóch interpretacji. Pierwsza zakłada, że dni robocze to wszystkie dni poza niedzielami i świętami uznanymi jako dni wolne od pracy, natomiast według drugiej, za dni robocze należy przyjąć dni pracy dla pracownika. Którą należy uznać za właściwą i jak w związku z tym liczyć 3-dniowy okres wypowiedzenia?

Trzydniowy okres wypowiedzenia jest przewidziany dla umów na okres próbny zawartych na okres krótszy niż 2 tygodnie oraz dla umów na zastępstwo. W jednym i drugim przypadku ustawodawca przewidział 3-dniowy okres wypowiedzenia tych umów liczony w dniach roboczych.

Stanowisko GIP i MPiPS

Zgodnie z jednym z poglądów, 3-dniowy okres wypowiedzenia liczony w dniach roboczych biegnie we wszystkich dniach, z wyjątkiem niedziel i 13 świąt określonych w ustawie o dniach wolnych od pracy. Zatem okres wypowiedzenia powinien być liczony nawet w dniach, w których pracownik nie miał obowiązku wykonywania pracy (np. sobota). Taki pogląd prezentuje Główny Inspektorat Pracy w piśmie z 1 marca 2010 r. (GPP-517–4560–14–1/10/PE/RP). Identyczne stanowisko zostało wyrażone w piśmie z 1 marca 2010 r. przez Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie ze stanowiskiem resortu pracy, „3-dniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę upłynie w sobotę, mimo że jest to w konkretnym przypadku dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy”. W sprawie interpretacji pojęcia „dni robocze”, występującego w art. 331 oraz w art. 34 pkt 1 Kodeksu pracy, MPiPS uważa, podobnie jak GIP, że ponieważ przepisy Kodeksu pracy nie zawierają definicji tego pojęcia, to przy rozpatrywaniu tej kwestii należy mieć na uwadze art. 1519 § 1 Kodeksu pracy, który określa, że dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy.

WAŻNE!

Zdaniem GIP i MPiPS, 3-dniowy okres wypowiedzenia obejmuje wszystkie dni z wyłączeniem niedziel i świąt uznanych za dni wolne od pracy.

Uzasadniając ten pogląd można się również posłużyć orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie sposobu liczenia terminów. W wyroku z 16 kwietnia 2010 r. (I OSK 870/09) sąd stwierdził m.in., że „dniami ustawowo wolnymi od pracy są dni wymienione enumeratywnie w art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. – o dniach wolnych od pracy. Nie są natomiast dniami uznawanymi za ustawowo wolne od pracy dni, które są wolne od pracy dodatkowo, przewidziane przepisami w Kodeksie pracy lub przepisami pozakodeksowymi”.

Odmienne stanowisko

Zgodnie z innym poglądem, pojęcie „dni robocze” określone w Kodeksie pracy należy traktować jak dni pracujące, wynikające z obowiązującego pracownika rozkładu czasu pracy. Przyjmując takie stanowisko, 3-dniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę biegnie wyłącznie w dniach, w których pracownik miał wykonywać pracę.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »